ଡାକ୍ତର ହେବ ତ ଏମିତି ! ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ୨୫ ଟଙ୍କା ଫିସରେ ବେସାହାରାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରି ଅନ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଛନ୍ତି ଅରବିନ୍ଦ

204

ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମଣିଷପଣିଆକୁ ଜଳାଂଜଳୀ ଦେଉଥିବା ଏହି ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ଏବେବି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗରିବଙ୍କ ପ୍ରତି ରହିଛି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭଲପାଇବା । ଆଉ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି ସ୍ୱପ୍ନ, ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଉଦାହରଣ । ସେହିଭଳି ଜଣେ ମଣିଷ ହେଉଛନ୍ତି ପାଟଣାର ଡ. ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ସିଂ । ଭିକାରୀ , ଗରିବ ଓ ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି ପାଟଣାର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ।

ଏ ହେଉଛନ୍ତି ପାଟଣାର କଦମକୁଆଁ କଲୋନୀରେ ଏକ ଛୋଟିଆ ରୁମରେ ବସି ଶହ ଶହ ରୋଗୀଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡା. ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର । ଆଜି କାଲିର ଚାକଚକ୍ୟ ଭରା ସହରୀ ସଭ୍ୟତାକୁ ଦେଖି ନୂଆପିଢ଼ିର ଡାକ୍ତରମାନେ ଗାଁକୁ ଭୁଲି ଯାଉଥିବାବେଳେ ଅରବିନ୍ଦ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ୨୦୦୮ରୁ ଏନଏମସିଏଚରେ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରୋଫେସର ଭାବେ ପଢାଇବା ସହ କର୍ମଭୂମି ଭାବେ ଗରିବଙ୍କ ସେବାରେ ନିଜକୁ ସମର୍ପି ଦେଇଥିଲେ ଅରବିନ୍ଦ । ଆଉ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଗରିବ, ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ଡାକ୍ତରୀ ସେବା । ଦୀର୍ଘ ୨୫ବର୍ଷ ଧରି ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଅରବିନ୍ଦ ।

ଡା. ଅରବିନ୍ଦ ୨୫ ବର୍ଷରୁ ମାତ୍ର ୨୫ ଟଙ୍କାର ଫିସ ନେଇ ରୋଗୀଙ୍କର ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବଡ କଥା ହେଲା ଅରବିନ୍ଦ ଚାହଁନ୍ତି କି , କାହିଁକି ନା ଗରିବ ଲୋକ କିଭଳି ନିଜର ଚିକିତ୍ସା କମ ଟଙ୍କାରେ କରାଇପାରିବେ ଏବଂ କାହାର ଜୀବନ ଯେଭଳି ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ନ ଯାଉ । ଡା. ଅରବିନ୍ଦ ଜଣେ ଫିଜିସିଆନ । ପ୍ରତିଦିନ ତାଙ୍କୁ ନିକଟକୁ ପାଖାପାଖୁ ୨ଶହରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ବହୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଧାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି । କ୍ଲିକର ଇନଫ୍ରପାଷ୍ଟ୍ରକଚରକୁ କାହିଁକି ବଢାଇଲେ କାଲି ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ସେ କହନ୍ତୁ କି, ମୁଁ ଏଥିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, କାହିଁକି ନା ମୋ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ।

ଅରବିନ୍ଦ କହୁନ୍ତି କି, ନାଳନ୍ଦାର ଚଣ୍ଡି ବ୍ଲକରୁ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଗରିବିକୁ ବହୁ ପାଖରୁ ଦେଖିଥିଲି । ଆଉ ସେବେଠାରୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ମୋହ ଛାଡି ଯାଇଥିଲା ଆଉ ସେ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥଇଲେ କି ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି କରିବେ ବୋଲି । ଲୋକେ ଯାହା ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଦିଅନ୍ତି ତାକୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । କାହିଁକି ନା ନିଃଶୁଳ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ରୋଗୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଭରଷା କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ୨୫ ଟଙ୍କା ରଖୁଥିଲେ ହେଲେ ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଟଙ୍କା ଦେବାର ସାମର୍ଥ ନାହିଁ ତାଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ଅରବିନ୍ଦ । ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଅନେକ ଗରିବ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କର ସମସ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜେ ବହନ କରନ୍ତି । ତାଙ୍କ କ୍ଲିନିକରୁ କେବେ ବି କୌଣସି ରୋଗୀ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରନ୍ତି ନାହିଁ ।

Comments are closed.