କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବିଜେଡିରୁ ବିଦା ହେଲେ ଦାମୋଦର ରାଉତ । ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଦାମ ରାଉତଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରାଯିବ ବୋଲି ଯେଉଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିଲା ସେଥିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପଡିଛି । ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ତଥା ପାରାଦ୍ୱୀପ ବିଧାୟକ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଦାମଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ବିଜୟ ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଦାମ ରାଉତ ବାରମ୍ବାର ଦଳ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ବିଜେଡିକୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇଥିଲେ । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ନୀତି ସର୍ମ୍ପକରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରକାଶ କରି ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

ଦାମ ବାରମ୍ବାର ଦଳବିରୋଧୀ ବୟାନ ଦେଉଥିବାରୁ ସୋମବାର ଜଗତସିଂହପୁରର ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏପରିକି ଦାମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ନବୀନଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ଆଉ ଏହାପରେ ଗତକାଲି ବାଲିକୁଦା-ଏରସମାରୁ ବିଜେଡି କର୍ମୀ ମାନେ ଆସି ଦାମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନବୀନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଆଉ ଏହାପରେ ନବୀନ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଆଉ ଆଜି ଦାମଙ୍କୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଶେଷରେ ଦଳରୁ ବିଦା କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ।