ପୋଲିସର ଆଖି ଆଢୁଆଳରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ହେଉଛି ! ପୋଲିସର ଆଖି ଆଗରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ହେଲେ ପୋଲିସ ଯଦି ଖୋଲା ଖୋଲି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଅଶାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରେ ….

895

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ହାଥରସ୍ ମାମଲାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ରାଜନୀତି ସରଗରମ । ସାରା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ଏବେ ରାଜନୈତୀକ ଦଳମାନେ ରୁଟି ସେକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେର ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ଯେଭଳି ବ୍ୟବହାର କଲା ତାହା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏକ ଇତିହାସ ହୋଇ ରହିବ । ହେଲେ ପୋଲିସ ଉପରେ ଏହାଠାରୁ ଆହୁରି ମାରାତ୍ମକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅମ୍ରିତା ଧାୱନ ।

ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କି ଦିଲ୍ଲୀରେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ହାଥରସ୍ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିକ୍ଷୋଭ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ବର୍ବରତାର ସୀମା ଟପିଯାଇଛି । ରାହୁଲ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କା ସହ ଯେଭଳି ବ୍ୟବହାର କଲା ତାହା ତ ସମସ୍ତେ ଦେଖିଲେ ହେଲେ ପୋଲିସ ମୋତେ ଅସଭ୍ୟ ଭାବେ ଟଣା ଓଟରା କରିବା ସହିତ ମୋ ଡ୍ରେସକୁ ଉର୍ଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମୂଳକ ଭାବେ ଚିରି ମୋତେ ଲୋକହସା କରିଛି । ଜଣେ ନେତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଯଦି ଖୋଲା ଖୋଲି ପୋଲିସ ଏଭଳି ଆଚରଣ ଦେଖାଇ ପାରୁଛି ତାହାଲେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସେମାନେ ନ୍ୟାୟ ଦେବେ ତାହା ଏକ ହାସ୍ୟସ୍ପଦ ଆଶା । ଅନ୍ୟପଟେ ଅମ୍ରିତାଙ୍କ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ନୋଏଡା ଡିସିପି (ମହିଳା ସୁରକ୍ଷା) ବୃନ୍ଦା ଶୁକ୍ଳା । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ‘ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଳେ ମୁଁ ନିଜେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲି । ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିକ୍ଷୋଭ ସ୍ଥଳରେ ଶହ ଶହ ମହିଳା ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନହାନୀ ହେବା ଭଳି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପୋଲିସ କରିନାହିଁ ।’

ସେପଟେ ରାହୁଲ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ନାମରେ ୟୁପି ପୋଲିସ ଏଫଆଇଆର ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କହିଛି ଯେ ପ୍ରଥମତ ମହାମାରୀ ଆଇନର ଉଲଙ୍ଘନ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ । ଏହା ସହ ସେଠାରେ ୧୪୪ ଧାରା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ରାହୁଲ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଠୁଳ ହୋଇଥିଲେ । ବାରମ୍ବାର ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଭିତରକୁ ନଯିବାକୁ ବାରଣ କରିବା ପରେ ବି ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ପୋଲିସ ସହ ଧସ୍ତା ଧସ୍ତି କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠୁ ଘଉଡାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ।

Comments are closed.