ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି ଦିନ ସରେନି କି ରାତି ଆସେନି, ଛୁଟି କାଟିବାକୁ ଜମେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ

269

ବିଶ୍ୱରେ ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଦିନ ସରେନି କି ରାତି ଆସେନି । ୨୪ଘଣ୍ଟା ଦିନ ରହିଥାଏ । ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସ୍ଥାନ କେଉଁଠି ଅବସ୍ଥିତ । ଆଉ ଏଠାରେ ରାତି ନହେବାର କାରଣ କଣ ।

ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ଦେଶ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ସୂର୍ଯ୍ୟର ଭୂମି କୁହାଯାଏ । ନରୱେ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଆର୍କଟିକ୍ ସର୍କଲକୁ ଆସେ ଏବଂ ୟୁରୋପର ଏକ ଅଂଶ । ମେ ରୁ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୭୬ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥାପିତ ହୁଏ ନାହିଁ ।
ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନ୍ ପରେ ଏହି ଦେଶ ହେଉଛି ୟୁରୋପର ସର୍ବବୃହତ ଦ୍ୱୀପ । ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ରହିଥାଏ । ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମେ ୧୦ ରୁ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କୌଣସି ମଶା ନାହାଁନ୍ତି, ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ଏପରି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ମଶା ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ଏଠାକୁ ଯାଇପାରିବେ ।
ଏହି ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୩୦୦୦ ଏବଂ ଏହା ଆର୍କଟିକ୍ ସର୍କଲଠାରୁ ଦୁଇ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । କାନାଡା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ ଯାହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବରଫରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟ୍ଟାଳନ ହୋଇନଥିବାବେଳେ ଶୀତଦିନେ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ଧାର ରହିଥାଏ ।
କିରୁନା ସହର ସ୍ୱିଡେନର ଉତ୍ତରରେ ଅଛି । ଏହି ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୯୦୦୦ । ଏହି ସହରର ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ନାହିଁ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ମେ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏଠାକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସନ୍ତି ।
ଏହା ବୋରୋ ସିଟ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତର ସ୍ଲୋପ୍ ବରୋରେ ଆମେରିକାର ଆଲାସ୍କା ରାଜ୍ୟର ସର୍ବବୃହତ ସହର । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ’ରୁ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଥାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ନଭେମ୍ବର ମାସରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏଠାରେ ଉଠନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ଧକାରରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ । ଏହି ଅବସ୍ଥା ପୋଲାର ନାଇଟ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ପଏଣ୍ଟ ବାରୋ ହେଉଛି ଆର୍କଟିକ୍ ଉପକୂଳରେ ଆମେରିକାର ଉତ୍ତରତମ ବିନ୍ଦୁ ।
ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ହଜାର ହ୍ରଦ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଭୂମି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏହି ସ୍ଥାନ ଟି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟେ । ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ପ୍ରାୟ ୭୩ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଇଗ୍ଲୁରେ ଏଠାରେ ରହିବା ପରି, ଜଣେ ଉତ୍ତର ଆଲୋକର ଦୃଶ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବ । ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ, ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏତେ ସୁନ୍ଦରଯେ ଏଠାକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ବହୁ ଦୁର ଦୁରାନ୍ତରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଛୁଟି ଆସନ୍ତି । ଆଉ ଏଠାକାର ପ୍ରକୃତିକୁ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି