ଭଡାଟିଆଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଦେଲେ ସରକାର ! ଘର ଭଡାରେ ଯଦି ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ବଜେଟ୍ ର ନୂଆ ନିୟମ । 

32,075

ବଜେଟ୍ ୨୦୧୯ ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସିତାରମଣ୍ ଭଡାରେ ରହୁଥିବା ଭଡାଟିଆଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆଣିଛନ୍ତି । ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସିତାରମଣ୍ କହିଛନ୍ତି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଘର ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡାଟିଆଙ୍କ ଭିତରେ ଅର୍ଥସଂବନ୍ଧକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏକ ନୂଆ ଆଇନ୍ ତଥା ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଏହି ନୂଆ ଆଇନରେ ଘର ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡାଟିଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥସଂବନ୍ଧ ନୂଆ ରୁପରେ ପରିଭାଷିତ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ଘର ମାଲିକ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଭଡା ବଢାଇବା,ପ୍ରତି କଥାରେ ରୋକଟୋକ୍ କରିବା,ଭଡାଟିଆଙ୍କୁ ଆସୁଥିବା ଅସୁବିଧାରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇପାରେ । ଏହି ଆଇନରେ ଘରମାଲିକଙ୍କ ଅଧିକାରର ଧ୍ୟାନ ରଖାଯାଏ ।

ନୂଆ ଘର ତିଆରି କରିବେ ସରକାର : ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବଙ୍କୁ ୧.୯୫ କୋଟି ଘର ତିଆରି କରି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘର ତିଆରି କରି ଦେବା ଯୋଜନା ଉପରେ ସରକାର ଗମ୍ଭୀରତା ସହ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ସରକାର ୧୧୪ ଦିନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘର ତିଆରି କରି ଦେବେ । ଘର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ସମୟ କମିଯାଇଛି । ପ୍ରଥମେ ଘର ତିଆରି କରିବାକୁ ୩୪୦ ଦିନ ସମୟ ଲାଗୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ କେବଳ ୧୧୪ ଦିନରେ ଘର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ।

Comments are closed.