ସଡକରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ଯମରାଜା : ବିନା ହେଲମେଟ୍ ରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ଶାସ୍ତି

5

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସାଗର ଓ ଗଙ୍ଗାନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ବିନା ହେଲମେଟ୍ ରେ ବାଇକ ଚଲାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ଯମରାଜାଙ୍କ ସହାୟତା ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ପୁଲିସ୍ ନାଟ୍ୟ କଳାକାରଙ୍କୁ ଯମରାଜାଙ୍କ ବେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବୁଲୁଛନ୍ତି ଓ ହେଲମେଟ୍ ଲଗାଇ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯମରାଜ ବୁଝାଉଛନ୍ତି ।

ପୁଲିସ୍ ଥାନା ବାହାରେ ଯମରାଜାଙ୍କ ଦରବାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ବିନା ହେଲମେଟ୍ ରେ ଧରାପଡିଥିବା ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କୁ ଯମରାଜାଙ୍କ ସମାନାରେ ଉପସ୍ଥିତ କରାଯାଏ । ଯମରାଜା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଏଭଳି ଭୁଲ ନକରିବାକୁ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ଯମରାଜାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ ଏହା ଯେ, ମୃତ୍ୟୁର ଦେବତାଙ୍କୁ ନିଜ ପାଖକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁନି, ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଯମରାଜାଙ୍କ ସାମନାରେ ଉପସ୍ଥିତ କରାଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଗରମ ତେଲ କଢ଼େଇ ସାମନାରେ ଶପଥ ନେବାକୁ କୁହାଯାଉଛି । ଯମରାଜ ଭଳି ଗରମ ତେଲ କଢେଇ ମଧ୍ୟ ନକଲି ।

ଚଳିତ ଦିନରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ସେଫ୍ ଡ୍ରାଇଭ ସେଭ୍ ଲାଇଫ୍’ ନାମରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଅଭିଯାନ କରାଯାଉଛି । ସାଉଥ ୨୪ ପ୍ରାଙ୍ଗଣର ପୁଲିସ୍ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ବହୁତ ସାରା ଜିନିଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଏଥିରେ ବିନା ହେଲମେଟ୍ ରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଡିଜେଲ-ପେଟ୍ରୋଲ ଦିଆନଯିବା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯମରାଜା ଅଭିଯାନ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଆପଣାଇଛନ୍ତି ଓ ତାହା ସଫଳ ହେଉଛି ।

Comments are closed.