ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଆରସି ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଖବର ପଢ଼ି ନେବେ ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ବା ପରିବହନ ନିଗମ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ କାଟିପାରିବେନି । ପ୍ରକୃତରେ ସରକାର ଯେକୈାଣସି କାମ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ବା ଅନ୍ୟ ଦସ୍ତାବିଜ ଗୁଡିକର ହାର୍ଡକପି ସାଥିରେ ରଖିବା ବା ସାଥିରେ ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମୂଳପୋଛ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘ଡିଜିଲକର’ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ସ୍କିମ ଲଂଚ ହୋଇସାରିଛି । ଏଥିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ ଗୁଡିକର ସଫ୍ଟକପି ରଖିପାରିବେ । ଡିଜିଲକର ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଫାଇଦା ହେବ, ଏକରେ ଦସ୍ତାବିଜ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ । ଅନ୍ୟଟି ଯେଉଁଠି ବି ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ, ଳକର ଖୋଲି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

‘ଡିଜିଟାଲ ଲକର’ ଅର୍ଥାତ ‘ଡିଜିଲକର’ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ । ଡିଜିଟାଲ ଲକରର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ପାସପୋର୍ଟ, ଶୈକ୍ଷଣୀୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଯେମିତି ମୁଖ୍ୟ ଦସ୍ତାବିଜ ଗୁଡିକୁ ଅନଲାଇନ ଷ୍ଟୋର କରି ଭୈାତିକ ଦସ୍ତାବିଜର ବ୍ୟବହାରକୁ କମ କରିବା ଓ ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଇ-ଦସ୍ତାବିଜ ଗୁଡିକର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା । ଡିଜିଟାଲ ଲକରରେ ଇ-ସାଇନର ସୁବିଧା ଅଛି । ଯାହାର ଉପଯୋଗ ଡିଜିଟାଲ ରୂପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିବା ପାଇଁ କରାଯାଇପାରିବ । ଗତ ବର୍ଷର ଆକଳନ ହିସାବରେ, ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ପାଖାପାଖି ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଡିଜିଲକର(DigiLocker) ସେବାରେ ୭୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପଂଜିକରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ବି ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ଉଚିତ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବି ଜଟିଳ ନୁହେଁ ।

ଡିଜିଟାଲ ଲକର ବନାଇବା ପାଇଁ : http://digitallocker.gov.in ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ । ଆଧାର କାର୍ଡ ଏଥିପାଇଁ ଜରୁରୀ, କାହିଁକିନା ଆପଣ ଠକାମିରୁ ବଂଚିବେ । ସାଇଟରେ ସାଇନଅପ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର ନମ୍ବର ମଗାଯିବ ଓ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ୟୁଜର ଭେରିଫିକେସନ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ପ୍ରଥମେ ଓଟିପି ଅର୍ଥାତ ୱାନ ଟାଇମ ପାସୱାର୍ଡ , ଯେଉଁଥିରେ କ୍ଲି୍କ କରୁ କରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରେ ପାସୱାର୍ଡ ଆସିଯିବ ।