ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଦେନର ପୁଅ ଉପରେ ୭୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରଖିଲା ଆମେରିକା : କିଛି ବର୍ଷରୁ କୁଖ୍ୟାତ ହମଜା ବିନ୍ ଲାଦେନର ଠିକଣା ଖୋଜିବାକୁ କରୁଛି ଚେଷ୍ଟା

314

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ଏବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଲଢ଼େଇକୁ ଦ୍ରୁତ କରିଦେଇଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏନଆଇ ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକା ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଦେନର ପୁଅ ହମଜା ବିନ୍ ଲାଦେନ୍ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସେ ହମଜା ବିନ୍ ଲାଦେନର ସୂଚନାକାରୀକୁ ୧ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ଦେବାର ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ, ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ଆମେରିକା ଗତ କିଛି ବର୍ଷରୁ କୁଖ୍ୟାତ ହମଜା ବିନ୍ ଲାଦେନର ଠିକଣା ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ତା ଠିକଣାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖବର ଆସୁଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା କି, ହମଜା ପାକିସ୍ତାନରେ ଲୁଚି ନିଜ ସଂଗଠନକୁ ମଜବୁତ୍ କରୁଛି । ଯେବେକି, ତାହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ହମଜାର ଇରାନ୍ ବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଖବର ଆସିଥିଲା । ଆମେରିକା ଚାହେଁ କି ହମଜା ପୁଣି ଥରେ ଆତଙ୍କ ସଂଗଠନକୁ ମଜବୁତ୍ କରୁଛି, ଏହାପୂର୍ବରୁ ହି ତାକୁ ମାରିଦିଆଯାଉ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏଫବିଆଇର ପୂର୍ବ ଏଜେଣ୍ଟ କହିଥିଲେ କି, ଅଲ-କାଏଦା ମୁଖ୍ୟ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଦେନର ପୁଅ ହମଜା ଅଧିକ ମଜୁବତ୍ କରି ଅଲ-କାଏଦା ନେତୃତ୍ୱ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି । ସେ ନିଜ ବାପାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଅଛି । ଆମେରିକା ଉପରେ ୯/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଅଲ-କାଏଦା ମାମଲାରେ ଏଫବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଜାଣିଥିଲେ କି, ହମଜା ନିଜ ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ ପ୍ରେରିତ । ସେ ନିଜ ବାପାର ଘାତକ ବିଚାରଧାରାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ଚାହେଁ ।

Comments are closed.