ଗୋଟିଏ ପଟେ ଯେଉଁଠି ସରକାର ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଉଛନ୍ତି, ସେଇଠି ଲାଲ୍ କିଲ୍ଲା ମଇଦାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ପରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଓ କଦଳୀ ଚୋପା ବିଛେଇ ପଡିଥିବା ନଜର ଆସିଥିଲା । ସମାରୋହରେ ଯେଉଁଠି ପିଲା ଓ ଜନସାଧାରଣ ବସିଥିଲେ , ସେହି ପରିସରରେ ସମାରୋହ ସଂପନ୍ନ ହେବାର କିଛି ମିନିଟ୍ ପରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାଣି ବୋତଲ ଜମା ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ସପ୍ତଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମୋଗଲ ସ୍ମାରକରେ ଆବର୍ଜନା କୁଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାର ସଂକେତ ମିଳିଲା ।

ଆବର୍ଜନା କୁଣ୍ଡ ବଦଳରେ କାର୍ଡବୋର୍ଡର କିଛି ପେଟିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଅଳିଆ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଓ ପିଲାଙ୍କୁ ଭୂଇଁରେ ଅଳିଆ ଫୋପାଡି ପାଇଁ ପଡିଥିଲା । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହା ଥିଲା ଯେ, ଅଳିଆ ଫିଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସେଇଠି ଆବର୍ଜନା କୁଣ୍ଡ ହିଁ ନଥିଲା । ଯେବେକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଫାସୁତୁରା ଉପରେ ବହୁତ ଜୋର୍ ଦିଅନ୍ତି ।

ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଜଣକ କହିବାନୁସାରେ, ପୁରା ମଇଦାନ ଏମିତି ଜଣାପଡୁଥିଲା ଯେମିତି ଅଳିଆ ଫିଙ୍ଗିବାର ସ୍ଥାନ ହୋଇଥିବ । ଅଳିଆ ଫୋପାଡିବା ପାଇଁ ଉଚିତ୍ ପ୍ରବନ୍ଧନ କାହିଁକି କରାଯାଇନଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଜଣକ । ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ କଦଳୀ, ଚିପ୍ସ ସହିତ ଜଳପାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଓ ଆବର୍ଜନା କୁଣ୍ଡ ନଥିବା କାରଣରୁ ସେମାନେ ଅଳିଆ ଏପଟେ ସେପଟେ ଫୋପାଡି ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ଷ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି ।