ହିନ୍ଦି ଚିଠିର ଓଡିଆ ଉତ୍ତର ! କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାରଙ୍କୁ ତଥାଗତ କହିଲେ ‘ମୁଁ ହିନ୍ଦି ବୁଝିପାରୁନାହିଁ’

3

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାରଙ୍କ ହିନ୍ଦି ଚିଠିର ଓଡ଼ିଆରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ସାଂସଦ ତଥାଗତ ଶତପଥୀ । କହିଛନ୍ତି-ସେ, ହିନ୍ଦୀ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ହିନ୍ଦି ଭାଷା ପଢ଼ିବାରେ ସମର୍ଥ ନଥିବାରୁ ସେ ଓଡ଼ିଆ କିମ୍ବା ଇଂରାଜୀରେ ଚିଠି ଲେଖିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମୀଣ ଓ ପଂଚାୟତି ରାଜମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୟୁପିଏ ସରକାର ଥିବା ସମୟରେ ଯାହା ଚିଠି ଆସୁଥିଲା ତାହା ଉଭୟ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଥିଲା । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏଭଳି କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେକାର ସରକାର ନିଜ ଇଚ୍ଛାକୁ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ଲଦିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ସମ୍ବିଧାନରେ ଥିବା ୨୨ଟି ଭାଷାକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ସାଂସଦ । ଯାହା ଦେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ ବୋଲି ତଥାଗତ ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ସଂପର୍କରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଜିଲ୍ଲା, ପଂଚାୟତ ଏବଂ ବ୍ଲକ୍ ସ୍ତରରେ ଗ୍ରାମସଭା ଆଦି କରିବାକୁ ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଚିଠିଟି ହିନ୍ଦିରେ ଥିବାରୁ ସାଂସଦ ପଢ଼ିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ପ୍ରତିଉତରରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ଚିଠି ଲେଖି କହିଥିଲେ- ଚିଠିରେ ଯାହା ଲେଖାଯାଇଛି ବୁଝିପାରୁନାହିଁ । ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ନଚେତ୍ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ସାଂସଦ ତଥାଗତ ଶତପଥୀ ଏହି ଚିଠିଟିକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଘଟଣାରେ ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ କହିଛି- ସେ ନିଜେ ସାଂସଦ ଥିବାରୁ କେମିତି ଓଡ଼ିଆ ତଥା ଅନ୍ୟ ଭାଷାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ମିଳିବ ସେନେଇ ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତୁ ।

Comments are closed.