ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ପରିଚିତ କରିଥିବା ତାଜମହଲକୁ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚା । ଦୁନିଆର ସପ୍ତାଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ତାଜମହଲ ୟୁନେସ୍ମୋର ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି । ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାଭେଲ ପୋର୍ଟାଲ ‘ଟ୍ରିପ ଆଡଭାଇଜର’ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁନ୍ଦର ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳ ଭାବେ ତାଜମହଲକୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ମିଳିଛି । ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ କମ୍ବୋଡିଆର ଅଙ୍କୋରବାଟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି ।

ଟ୍ରିପ ଆଡଭାଇଜର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ତାଜମହଲ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି ପଯ୍ୟଟକ ମାନେ ଅନ୍ୟ ପଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ମଧ୍ୟ ମଜା ଉଠାଇପାରିବେ । ଏହାସହ ଏଠାକାର ସୁର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଓ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତର ଦୃଶ୍ୟ ଯେତିକି ନିଆରା ସେତିକ ମନଲୋଭା ମଧ୍ୟ । ଯାହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବେଶ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ ।

୧୯୮୩ ମସିହାରେ ୟୁନେସ୍କୋ ତାଜମହଲକୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନୀସ୍ଥଳୀର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିଲା । ଶାହାଜାହାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୮୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଯାହା ତାଜମହଲର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ।

ତେବେ ଏହି ସର୍ଭେରେ, ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବ୍ରାଜିଲର ଇଗ୍ୱାଜୁ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କ, ଇଟାଲୀର ଶଶି ଅଫ ମାଟେରା, ପୋଲାଣ୍ଡର ଐତିହାସିକ କ୍ରାରୋ, ଇସରାଇଲର ପୁରୁଣା ସହର ଜେରୁସାଲେମ ଏବଂ ତୁର୍କୀର ଇସ୍ତାନବୁଲର ସହରକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।