ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ୍ କରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ମେଜର୍ କୌସ୍ତୁଭ ରାଣେ । ମୁମ୍ବାଇର ଏହି ମେଜରଙ୍କ ବୀରତ୍ୱକୁ ଆଜି ସାରା ଦେଶ ସଲାମ୍ କରୁଛି । ଆଜି ଶହୀଦ୍ ମେଜରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ସ୍ଥାନ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଅଣାଯାଇ ଶେଷସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ମେଜର୍ ରାଣେ, ତେବେ ତାଙ୍କ ସାହସିକତାର କାହାଣୀ ଓ ବଳିଦାନ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅମର କରି ରଖିବ ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଗୁରେଜ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଯେତେବେଳେ ଗୁଳିଗୋଳା ଗର୍ଜନ ଥରାଇ ଦେଉଥିଲା ପାଖ ଅଂଚଳକୁ ସେତେବେଳେ ଅପୂର୍ବ ବୀରତ୍ୱର ସହ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଚାଲିଥିଲେ ମେଜର୍ ରାଣେ । ଶ୍ରୀନଗରଠାରୁ ୧୨୫ କିଲୋମିଟର୍ ଦୁରରେ ଚାଲିଥିଲା ସେନା ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଗୁଳିବିନିମୟ ଆଉ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ ଗତବର୍ଷ କ୍ୟାପଟେନରୁ ମେଜର୍ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଥିବା ୨୯ ବର୍ଷୀୟ କୌସ୍ତୁଭ୍ ରାଣେ । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ମେଜରଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା ତେବେ ପଛକୁ ନ ହଟି ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ୍ କରିଥିଲେ ସେନାର ଏହି ମେଜର୍ । ଆଜି ମେଜର୍ କୌସ୍ତୁଭ୍ ରାଣେ ସଶରୀରେ ନାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ରାଣେଙ୍କ ସାହସ୍ ଓ ବଳିଦାନ୍ ତାଙ୍କୁ ଅମର କରି ରଖିବ କାଳ କାଳକୁ ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳୁଛି ରକ୍ତର ଖେଳ ଆଉ ଭାରତ ଦେଉଛି ଜବାବ୍ । ଏହି ଜବାବ୍ ଦେବା ଭିତରେ କେତେବେଳେ ନିପାତ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ ତ ପୁଣି କେବେ ଶହୀଦ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଯବାନ । ଆଉ ବାରମୁଳା, ଗୁରେଜ୍ ଅପରେସନ୍ ପରେ ଶହୀଦ୍ ଯବାନଙ୍କ ଶେଷଯାତ୍ରାରେ ଫୁଲ୍ ପକାଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଂଜଳି ଜଣାଇଛି ଦେଶ । ଶହୀଦ୍ ଯବାନ୍ ଅମର ରହେ ଧ୍ୱନିରେ କମ୍ପୁଛି ଅଂଚଳ । ସେପଟେ ବୀର ଯବାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ବ୍ୟର୍ଥ ନଯିବାକୁ ବଜ୍ର ଶପଥ ନେଉଛି ଭାରତୀୟ ସେନା । ଦେଶ ଶୁଣୁଛି ଶହୀଦ୍ ଯବାନଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର କାହାଣୀ ଆଉ ପରିବାର ପରିଜନ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ । ଅଶାନ୍ତ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ଆଉ କେତେ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ରକ୍ତର ଏହି ଖେଳ ମନରେ ଉଠୁଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।