ଝୁମ୍ପୁଡି ଘରେ ରହି ବି ପାଇଲେ ‘ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର’ । ମୋଦି କଲେ ପ୍ରଂଶସା । ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ବି ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ସମର୍ପିତ ଜୀବନ 

2

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜର ‘ମନ କି ବାତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେହି ମହିଳାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ବି ଭୁଲିନଥିଲେ । ଆଉ ଆପଣ ତାଙ୍କ ସେବା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସହ ତାରିଫ ନକରି ବି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ । ସେ ମହାନ ନାରୀ ଜଣକ ନିଜର ସ୍ମୃତି ପାଇଁ ଲଗାଇଛନ୍ତି ୫ଶହ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ।

କେରଳର ଏହି ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୁଟ୍ଟି । ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା ମହିଳାଜଣକ ଏବେ ବି ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ଘଂଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ତାଳ ପତ୍ରର ଝାଟିମାଟି ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ  ସମାଜସେବା ମନୋବୃତ୍ତିରୁ ଓହରି ନାହାନ୍ତି । ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ବି କରୁଛନ୍ତି ଜନସେବା । ଥକି ନାହାନ୍ତି କି ହାରିନାହାନ୍ତି ।  ଝାଟିମାଟି ଘରେରହି ବି  ଆଦର୍ଶରୁ ହଟିନାହାନ୍ତି ଏହି ଆଦିବାସୀ ମହିଳା । ସେ ଜଙ୍ଗିବୁଡିକୁ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ସହ ସାପ କାମୁଡିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭଲ କରିବାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ନାଁ କମାଇଛନ୍ତି ।

ନିଜର ଜ୍ଞାନ ବଳରେ କେରଳର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଜଡିବୁଟି ଔଷଧ ଦେଇ ଲୋକମାନଙ୍କ ସେବା କରୁଛନ୍ତି । ନିଜର ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଓ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସେବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କୁ  ପଦ୍ମଶ୍ରୀ  ସମ୍ମାନରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି ।  ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚିକିତ୍ସକ  ଦାୟିତ୍ୱ ନିଭାଇବା ସହ  ଜଣେ କବି ଓ କେରଳ ଲୋକସାହିତ୍ୟ ଏଳାଡେମୀରେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି । ସ୍ନେହରେ ତାଙ୍କୁ  ଅନେକ ଲୋକ ବନମୁଥାସି ବୋଲି ଡାକିଥାନ୍ତି ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଜଙ୍ଗଲର ଜେଜେମା ବୋଲି ଜାଣିଛନ୍ତି । ସେ ଆଜିଯାଏ ୫ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ କରିପାରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଦିନରୁ ସମାଜ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା  ଲକ୍ଷ୍ମୀ ୧୯୯୫ରେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ  କେରଳ ସରକାର ‘ ନଟ୍ଟୁ ବୈଦ୍ୟରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର’ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରଥମ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଭାବେ ୧୯୫୦ରେ ସ୍କୁଲ ଯାଇଥିଲେ । ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ କିଲୋମିଟର  ଚାଲିଚାଲି  ତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଆଉ ନିଜ ମାଆଙ୍କ ଠାରୁ  ଶିଖି  ଔଷଧ ଜ୍ଞାନରେ ନିଜର ପାରଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇପାରିଥିଲେ ।

Comments are closed.