ହ୍ୱାଟସଆପ ଆଣିଲା ନୂଆ ଫିଚର ! ଏଣିକି ଏହି ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପାଇଁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବର

5

ବିଶ୍ୱର ଲୋକପ୍ରିୟ ମେସେଜିଂ ଆପ ତଥା ହ୍ୱାଟସଆପ ଏବେ ପୂର୍ବପେକ୍ଷା ଆହୁରୀ ସ୍ମାର୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କଂପାନୀ ତରଫରୁ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନା କିଛି ନୂଆ ଫିଚରମାନ ଲଂଚ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ହେଲେ ବଡ କଥା ହେଲା ବିଶ୍ୱରେ ଏତେ ବଡ ନାଁ କରିବା ପରେ ଏହି ମେସେଜିଂ ଆପଟି କୌଣସି ମତେ କଂପାନୀର ଇମେଜକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନି । କାରଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଦଙ୍ଗା, ହିଂସା ତଥା ଅରାଜକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହ୍ୱାଟସଆପ ଏଥିପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହୋଇପଡିଛି । କିପରି ୟୁଜର ଆପକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ କଂପାନୀ ତରଫରୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଇଡଲାଇନ୍ସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ହ୍ୱାଟସଆପ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଫିଚର ଲଂଚ କରିଛି । ଯାହାର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି “ରେଷ୍ଟ୍ରିକଟ ଗ୍ରୁପ” (Restrict Group) । ହ୍ୱାଟସଆପ ଏହି ନୂଆ ଫିଚରକୁ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ, ଓିଣ୍ଡୋଜ ଏବଂ ଆଇଓଏସ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି କରିଛି । ଏହି ଫିଚରଟି ଗ୍ରୁପ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟରକୁ ଏହି ପାୱାର ଦେଇଥାଏ କି ସେ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଟେକଷ୍ଟମେସେଜ , ଫଟୋ, ଭିଡିଓ, ଗ୍ରାଫିକ୍ସ, ଡକ୍ୟୁମେଂଟ କିମ୍ବା କୌଣସି ଭଏସ ମେସେଜ ପଠାଇବାରେ ରୋକି ପାରିବେ । ଅର୍ଥାତ୍ ଗ୍ରୁପ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ଗ୍ରୁପରେ କୌଣସି ବି ମେମ୍ବରକୁ ବ୍ୟାନ କରିପାରିବେ ।

ସହଜ ଭାଷାରେ କହିଲେ, ଯଦି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରଟରକୁ ଲାଗେ କି ଗ୍ରୁପରେ ଜଡିତ ଥିବା କୌଣସି ବି ସଦସ୍ୟ ଭୁଲ ତଥା ଆପତିଜନକ ମେସେଜ.ଫଟୋ, ଭିଡିଓ, ଗ୍ରାଫିକ୍ସ କିମ୍ବା ଭଏସ ମେସେଜ ପଠାଉଛି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଏଭଳି କରିବାରେ ନିବୃତ୍ତ କରିପାରିବେ । ହ୍ୱାଟସଆପର ଏହି ନୂଆ ଫିଚରକୁ ଟେଷ୍ଟ କରିଥିବା ଲୋକପ୍ରିୟ ଫୋନ ସାଇଟ WABetaInfo ସୁଚନାନୁଯାୟୀ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫିଚରଟିକୁ ଆକ୍ଟିଭ କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ହ୍ୱାଟସଆପ ଭର୍ସନକୁ ୨.୧୮.୧୩୨ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡରୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ହେବ ।

ରେଷ୍ଟ୍ରିକଟ ଗ୍ରୁପ ଫିଚରଟି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରର ନଜର ଆସିଥିଲା । ବର୍ତମାନ ଗ୍ରୁପରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଗ୍ରୁପର ବ୍ୟୁରୋ, ଆଇକନ ଏବଂ ସବଜେକ୍ଟକୁ ଏଡିଟ୍ କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ଫିଚରରେ କୌଣସି ବି ମେମ୍ବର ଗ୍ରୁପ ଡେସ୍କ୍ରିପସନକୁ ମୋଡିଫାଏ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆଡମିନ ସେଟିଙ୍ଗରେ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ଏହାକୁ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ କି, କିଏ ଗ୍ରୁପର ଇନଫରମେସନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ । ଅନ୍ୟ ମେମ୍ବରର୍ସଙ୍କ ନିତିଗତିକୁ ସିମିତ କରିବା ପରେ ଆଡମିନଷ୍ଟ୍ରେଟର ମିଡିଆ ଏବଂ ଚାଟିଂକୁ ସେୟାର କରିପାରିବେ । ଅର୍ଥାତ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟରଙ୍କ ରେଷ୍ଟ୍ରିକଟ କରିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ମେସେଜ ତ ପଢିପାରିବେ ସତ କିନ୍ତୁ ମେସେଜର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

Comments are closed.