ଅଜଣା ଶବଙ୍କର ମୁକ୍ତିଦାତା ସୁରେଶ ! ବର୍ଷେ କି ଦୁଇ ବର୍ଷ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୀର୍ଘ ୨୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଗଙ୍ଗାରେ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ଅସ୍ଥିର ବିସର୍ଜନ

2

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରତଲାମ ନିବାସୀ ସୁରେଶ ତୱର ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିବ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରାଦ୍ଧପକ୍ଷ ତଥା ପିତୃପକ୍ଷ ଅବସରରେ ହରିଦ୍ୱାରରେ ଆସି ପହଂଚିଛନ୍ତି । ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତିର ସହିତ ସହିତ ୧୧୪ଟି ଅଜଣା ଅଚିହ୍ନା ଲୋକଙ୍କର ଅସ୍ଥିକୁ ଗଙ୍ଗାରେ ବିସର୍ଜନ କରି ପିଣ୍ଡଦାନ ଏବଂ ତର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସୁରେଶ ଏହି କାମ ବର୍ଷେ କି ୫ ବର୍ଷ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୀର୍ଘ ୨୩ ବର୍ଷ ହେଲା କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରତଲାମରେ ରହୁଥିବା ସୁରେଶ ସିଂହ ତୱର ଗତ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅସ୍ଥିଗୁଡିକ ସହିତ ହରିଦ୍ୱାର ପହଂଚିଥିଲେ । ଶୁକ୍ରବାର ଭୋରରୁ ଅସ୍ଥି ପ୍ରବାହ ଏବଂ କର୍ମକାଣ୍ଡ ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ରତଲାମ ଯାଇ ସେ ଏକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଭୋଜନର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ୟ କରିବେ । ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସୁରେଶଙ୍କର ବଡ ଭାଇ ସୋହନ ସିଂହ କେଉଁ ଆଡେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଥିଲେ । ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ କାଳ ଭାଇକୁ ସେ ବହୁତ ଖୋଜା ଖୋଜି କରିଥିଲେ. ହେଲେ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିଲା ।

ଏହି ସମୟରେ ସୁରେଶଙ୍କ ମନରେ ବାରମ୍ବାର ଗୋଟିଏ ହିଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିଲା କି, କେଜାଣି ତାଙ୍କ ଭାଇ କିଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବେ । ସୁରେଶ କୁହନ୍ତି କି, ସେ ନିଜ ମନର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ମେଡିକାଲରେ ଥିବା ଅଜଣା ଅଚିହ୍ନା ଶବ ଗୁଡିକର ଅନ୍ତିମ ସସ୍କାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ସୁରେଶ କୁହନ୍ତି । ଆଉ ସେବେଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରେଶ ରତଲାମର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲରେ ଆସୁଥିବା ଅଜଣା ଶବଗୁଡିକର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପୂଜାପାଠ କରନ୍ତି ।

ସୁରେଶ କୁହନ୍ତି କି, ସେ ଏହି କାମ ଦୀର୍ଘ ୨୩ ବର୍ଷ ହେଲା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁରେଶ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଏବଂ ଗରିବ ଝିଅମାନଙ୍କର ବି ସହାୟତା କରନ୍ତି ।

Comments are closed.