ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଘାତକ ଖେଳାଳି ଶିଖର ଧୱନ ଏବଂ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ୍ କୋହଲି ୱାନଡେ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଭିଡିଓ ଦେଖି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବୁକ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଉଭୟେ ନିଜ ନିଜର ଭାବନାକୁ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଘଟଣାଟି ହେଲା, ଏହି ଭିଡିଓରେ ଏକ ଶିଶୁକୁ ଜଣେ ମହିଳା (ସମ୍ଭବତଃ ଶିଶୁଟିର ମା’) ସଂଖ୍ୟା ଗଣତି ଶିଖାଉଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ଶିଶୁଟି କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ବାରମ୍ବାର ଭଲରେ ପଢାଇବାକୁ ଗୁହାରୀ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ମହିଳା ଜଣକ ନିଜ ଜିଦ୍ଦରେ ଅଟଳ ଏବଂ ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ଶିଶୁଟି ନିର୍ଭୁଲ ଭାବେ ୧ରୁ ୫ ଯାଏଁ ଗଣତି ଫଟାଫଟ୍ ଭାବେ ଶିଖିଯାଉ ବୋଲି ।

ତେବେ ଶିଶୁଟିକୁ ପଢାଇବାର ଶୈଳୀ ଉପରେ ଶିଖର ଧୱନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି କି, ‘ମୁଁ ଯେତେ ସବୁ ଭିଡିଓ ଦେଖିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟଦାୟକ ହେଉଛି ଏହି ଭିଡିଓ । ବାପାମାଆ ହେବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମର ମୁଖ୍ୟ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ହେବା ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରି ପାଠ ପଢାଇବା । ମୋତେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗିଲା କି ଉକ୍ତ ମହିଳା ଜଣକ ଭାବାତ୍ମକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଶିଶୁଟିକୁ ପ୍ରତାଡିତ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା କି ଶିଶୁଟି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ୫ ଯାଏଁ ଗଣିିବା ଶିଖିଯିବ’ ।

ଧୱନ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଜୀବନ ଗୋଟିଏ ଚକ୍ର ଭଳି । ମୁଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି କି ଏହି ସୁନ୍ଦର କୁନି ଝିଅଟି ଦିନେ ଜଣେ ମଜଭୁତ୍ ମହିଳା ହୋଇ ବାହାରିବ । ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁଟି ବଡ ହୋଇଯିବ, ସେହି ମହିଳା ଜଣକ ବୃଦ୍ଧା ଆଉ ସେତେବେଳେ ହିଁ ଏହି କୁନି ଝିଅଟିର ହିଁ ରାଜୁତି ଚାଲିବ । ତେବେ ଖେଳ ଖେଳରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଇବା ଦରକାର ନା କି ଭୟଭୀତ କରାଇ । ଶିକ୍ଷା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ପିଲାଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେଇ ନୁହେଁ’ ।

ଅନ୍ୟପଟେ, ବିରାଟ ମଧ୍ୟ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଲେଖିଛନ୍ତି କି, ‘ଶିଶୁଟିର କାନ୍ଦ ହୃଦୟକୁ କଷ୍ଟଦେବା ଭଳି ଅଟେ । ପିଲାଙ୍କୁ ଅତି କୋମଳତାର ସହ ପାଠ ପଢାଇବାକୁ ପଡିବ, ଡରାଇ ଧମକାଇ ନୁହେଁ । ତେବେ ଶିଶୁଟିକୁ ପଢାଇବାର ଶୈଳୀ ଏଭଳି ନିଷ୍ଠୁର ରହିଛି କି ଯିଏ ଦେଖିବ ସେ ନିଜ ଲୁହକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟଦେବା ଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଅଟେ’ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଆଜତକ୍