ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ତଥା ଏସବିଆଇ ନିଜର କୋଟି କୋଟି ଏଟିଏମ କାର୍ଡଧାରକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ତଥା ୟୁନିକ୍ ସେବା ବା ଆପ ଲଂଚ କରିଛି । ଯାହା ଜରିଆରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ ନିଜର ଏଟିଏମ କାର୍ଡକୁ ସୁବିଧାଅନୁସାରେ, ଅନ-ଅଫ କରିପାରିବେ । ଏଥିସହିତ ହିଁ କାର୍ଡ ହଜିଗଲେ କିମ୍ବା ଚୋରିହୋଇଗଲେ ବି ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ବ୍ଲକ୍ କରିପାରିବେ ।

ଏସବିଆଇ କ୍ୱିକରୁ ସବୁ ସମସ୍ୟାର ହେବ ସମାଧାନ

ଏହି ଆପଟିର ନାଁ ଏସବିଆଇ ରଖିଛି କ୍ୱିକ୍ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ଆପଟିକୁ ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଏବଂ ଆଇଓଏସ ଭର୍ସନରେ ଲଂଚ କରିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କୌଣସି ବି ଗ୍ରାହକ ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ନିଜର କାର୍ଡକୁ କଂଟ୍ରୋଲ କରିପାରିବେ । ସେହିପରି ଏହି ଆପ ସହାୟତାରେ ଏଟିଏମ ପିନକୁ ବି ଜେନରେଟ କରିପାରିବେ ।

କିପରି କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ

ଏହି ଆପଟିକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ହେଲେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଆପ ଫିଚରକୁ ଯାଇ ଯେଉଁ ନମ୍ବରରେ ଆପଣ ଆପଟିକୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିଥିବେ, ତାକୁ ଏଠାରେ ଏଂଟର କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ହୋଇଯିବ ।

ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ମିଳିବ ସୂଚନା

ଯଦି ଆପଣ ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ନିଜର କାର୍ଡକୁ ବ୍ଲକ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ BLOCK– space– ଡେବିଟ କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ ଡିଜିଟ ଲେଖ. ତାକୁ ୫୬୭୬୭୬ ନମ୍ବରରେ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ । ସେହିପରି ଏଟିଏମ କାର୍ଡରୁ ହେଉଥିବା ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନକୁ ବି ଆପଣ ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ହିଁ ଅନ-ଅଫ କରିପାରିବେ । ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ଏଟିଏମ, ସ୍ୱାଇପ ଅଫ ସେଲ, ଇ-କମର୍ସ ଏବଂ ଉଭୟ ଜାତୀୟ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟଙ୍କା କାରବାରକୁ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକରେ ହିଁ ବନ୍ଦ ଏବଂ ଚାଲୁ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏସଏମଏସ କରି ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଉଠାପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣ ମେସେଜରୁ ଏହି ସୁବିଧାକୁ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ SMS ୦୯୨୨୩୫୮୮୮୮୮ରେ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ମେସେଜ ପଠାଇବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମେ ନିମ୍ନରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ ।

ଏଟିଏମ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONATM– space–  କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFATM– space– କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ପିଓଏସ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONPOS– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFPOS– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ଇ-କମର୍ସ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONECOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFECOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ଇଂଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONINTL– space–  କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFINTL– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ଡେମୋଷ୍ଟିକ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONDOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFDOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ରହିବ ନାହିଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଫାଇନାନ୍ସ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି କି, ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ କୌଣସି ବି ଖାତାଧାରକ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କର ସେବାଗୁଡିକ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିବ । ଯାହାକୁ ଗ୍ରାହକ ଏଟଏମକୁ ଯାଇ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଆପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ୟୁଜର ନେମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରେଜିଷ୍ଟର୍ଡ ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ।