ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନୂଆ ନିୟମ ! ଜିଆରପି କିମ୍ବା ଆରପିଏଫର ନାହିଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ ଚେକ୍ କରିବାର ଅଧିକାର

5

ଆପଣ ଯଦି କେବେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ରେଳ ପୁଲିସ କର୍ମୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଯାଂଚ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଟିକେଟ୍ ମାଗୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଟିକେଟ ଦେଖାଇବାକୁ ରୋକଠୋକ୍ ମନା କରିପାରିବେ । କାରଣ ନା ଏହି ଅଧିକାର କେବଳ ଟିଟିଇ ଏବଂ କମର୍ସିଆଲ ଷ୍ଟାଫମାନଙ୍କର ହିଁ ରହିଛି ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ କମର୍ସିଆଲ ଷ୍ଟାଫ୍ ଆରପିଏଫଙ୍କ ସହାୟତା ନିଶ୍ଚୟ ଭାବେ ନେଇପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ନିୟମ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ନଥିବା କାରଣରୁ ସାଧାରଣ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଠକାମୀର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆରପିଏଫ କିମ୍ବା ଜିଆରପିଏଫର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଥିବାର ଭିଡିଓ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ତ ରେଳ ବିଭାଗର କିଛି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇ ସିଟ୍ ଦେଉଥିବାର ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ତେବେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ନିୟମ ରେଳ ବିଭାଗରେ ବହୁତ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଲାଗୁ ହୋଇସାରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ରହିଛି କି ଜିଆରପି କିମ୍ବା ଆରପିଏଫର କାମ ଟିକେଟ ଚେକ୍ କରିବା ନୁହେଁ । ବରଂ ଟିଟିଇ, ବ୍ୟାଚ୍ ତଥା କମର୍ସିଆଲ ଷ୍ଟାଫମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଟିକେଟ୍ ମାଗିବାର ଅଧିକାର ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଆଉ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର କମର୍ସିଆଲ ଷ୍ଟାଫ ଆରପିଏଫର ସହାୟତା ନେଇ ପାରିବେ ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଏହି ନିୟମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁତର ସହ ନିଆଯାଇଛି । ଯଦି କୌଣସି ବି ପୁଲିସ କର୍ମୀ ବିରୋଧରେ ଟିକେଟ୍ ଚେକ୍ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସେ ତେବେ ଉକ୍ତ ପୁଲିସ କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଗାଁଓକନେକ୍ସନ

Comments are closed.