ସାର୍ବଜନୀକ କ୍ଷେତ୍ରର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ତଥା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ପେନସନଭୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଲାଇଫ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ (ଜୀବନ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର) ଜମା କରିବାକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଚଳିତମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ଲାଇଫ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ସମସ୍ତ ପେନସନ ଖାତାଧାରୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଯଦି କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ପେନସନକୁ ରୋକି ଦିଆଯିବ । ତେବେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜ ଅଫିସିଆଲ ଟୁଇଟର ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚିତ କରିଛି ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି କି, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ଲାଇଫ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା କରାନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ପରେ ସେମାନଙ୍କର ପେନସନ ପେମେଂଟକୁ ରୋକି ଦିଆଯିବ । ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ସମସ୍ତ ପେନସନର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଇଫ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଜମା କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ନିୟମ କେବଳ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ପେନସନ ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ପେନସନ ଖାତାଧାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ସେହିପରି ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପେନସନ ଖାତା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିଛି ତେବେ ବି ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ଲାଇଫ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ଜାଣି ଚକିତ ହେବେ କି, ସାରା ଦେଶରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପେନସନ ଖାତା ।

ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ନିକଟରେ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ଖାତାକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ କହିଛି । ଯଦି କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଏଭଳି ନକରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ଖାତାକୁ ଅବୈଧ ତଥା ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।