ରିଜର୍ଭେସନ ପରେ ବି ଯଦି ମିସ୍ ହୁଏ ଟ୍ରେନ । ତେବେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଟଙ୍କା, ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ରେଳମନ୍ତ୍ରାଳୟର କିଛି ସିକ୍ରେଟ୍

0

ରିଜର୍ଭେସନ କରିଥିବେ କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ଆପଣ ଷ୍ଟେସନରେ ଠିକ୍ ଟାଇମରେ ପହଂଚି ପାରିଲେନାହି, ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କର ଟ୍ରେନଟି ଷ୍ଟେସନରୁ ଛାଡିଦେଇଛି, ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ଆଦୌ ଚିନ୍ତିନ ନହୋଇ କେବଳ ଗୋଟିଏ କାମ କରନ୍ତୁ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଟ୍ରେନ ପାଇବା ସହିତ ସିଟ୍ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ରେଳମନ୍ତ୍ରାଳୟର କିଛି ନିୟମ ।

• ରିଜର୍ଭେସନ ହେବା ସତ୍ୱେ ହି ଟ୍ରେନ ମିସ୍ ହୋଇଗଲେ ଟିଟିଇ ଆପଣଙ୍କର ସିଟ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଷ୍ଟେସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାକୁ ବି ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଷ୍ଟେସନରୁ ଟ୍ରେନରେ ଚଢି ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।

• ସେହିପରି ଯଦି ଆଗାମୀ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେନ ଧରି ନପାରନ୍ତି ତେବେ ଟିଟିଇ ଆପଣଙ୍କର ସିଟକୁ ଆରଏସିର ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ କରିପାରନ୍ତି ।

• ଯଦି ଟ୍ରେନ ମିସ ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ଆପଣ ଟିଡିଆର ଫାଇଲ କରିପାରିବେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା  ଆପଣ କରିଥିବା ଟିକେଟ ଭଡାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଫେରସ୍ତ ମିଳିପାରିବ ।

• ସେହିପରି ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଟିକେଟ୍ ହଜିଯାଇଛି ତେବେ ବି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋଡିଂ ଷ୍ଟେସନରେ ଚିପ୍ ରିଜର୍ଭେସନ ସୁପରଭାଇଜରକୁ ଡୁପ୍ଲିକେଟ୍ ଟିକେଟ ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆବେଦନ କରିବା ସହିତ ନିଜର ଆଇଡି କାର୍ଡର ଏକ କପି ମଧ୍ୟ ଏହି ଆବେଦନ ପତ୍ରରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭର ୨୪ ଘଂଟା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ କିଛି ଟଙ୍କା ନେଇ ଟିକେଟ ଦିଆଯିବ ।

• ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ହଜି ଯାଇଥିବା ଟିକେଟଟି ଫେରିପାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଡୁପ୍ଲିକେଟ୍ ଟିକେଟ ପାଇଁ ଦେଇଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଆପଣକୁ ଫେରସ୍ତ ମିଳିବ ।

• ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ କୌଣସି ପଶୁ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀକୁ ନେଇ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ପାରିବେ ନାହିଁ । ବରଂ ଏମାନଙ୍କୁ ଲଗେଜ ବ୍ୟାନରେ ରଖାଯିବ । କାହିଁକି ନା, ପଶୁପକ୍ଷୀ ରେଳବିଭାଗର ମାଲପରିବହନ ଶ୍ରେଣୀ ପରିସରରେ ଆସିଥାନ୍ତି । ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ପଶୁପକ୍ଷୀର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ  ତାର ମାଲିକଙ୍କର ହିଁ ରହିବ । ତେବେ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେବାକୁ ହେଲେ ଏକ ଫର୍ମ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ କେତୋଟି ପିଂଜରା ନେଉଛନ୍ତି ତାର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ସେହିପରି ପକ୍ଷୀର ଖାଦ୍ୟପେୟ ଆଦିର ଧ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ତାର ମାଲିକଙ୍କୁ ରଖିବାକୁ ହେବ ।

• ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଟ୍ରେନ କ୍ୟାନସେଲ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ରେଳବିଭାଗ ଏଥିପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଡା ଫେରସ୍ତ କରିବ ।

• ସେହିପରି ଯାତ୍ରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେଲେ କିମ୍ବା କୌଣସି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧା ବାଟରେ ଅଟିକି ରହେ ଏବଂ ରେଳମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାରେ ଅକ୍ଷମ ହୁଏ ତେବେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭଡାର ପୂରା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଦିଆଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ୟାସେଂଜରଙ୍କୁ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ନିଜର ଟିକେଟକୁ ସରେଣ୍ଡର କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Comments are closed.