ମରିଗଲେ ହେଲେ ଭୁଲିଲେନି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ମହାସୁନାମୀରେ ଆସିଲା ମାନବିକତାର ମହାନ ଚିତ୍ର । ନିଜେ ମରି ବଂଚାଇଲେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ

4

ଉତ୍ତର ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସୁଲାବେସି ଦ୍ୱୀପରେ ଗତକାଲି ଆସିଥିବା ଭୂକମ୍ପ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ପ୍ରଳୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।୭.୫ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ୧୮ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚକୁ ଉଠିଥିଲା ସମୂଦ୍ର ଜୁଆର । ସୁନାମି ଫଳରେ ସୁଲାବେସି ଦ୍ୱୀପରେ ଯେଉଁ ଜଳ ପ୍ରଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଦିନକୁ ଦିନ ମୃତ୍ୟୂ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଶହ ୮୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଣିରେ ବୁଡିଯାଇଛି “ପାଲୁ’ ସହର । ଆମେରିକା ଭୂବିଜ୍ଞାନ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା କହିଛି, ଦଙ୍ଗଲା ସହରର ୩୫ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରୁ ଭୁକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳୀ ଥିଲା ।ଏହା ପରେ ଶନିବାର ସକାଳୁ ମଧ୍ୟ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୂଭୂତ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ଭୁକମ୍ପ ପ୍ରଭାବରେ ମାଡି ଆସିଥିବା ସମୂଦ୍ର ଜଳ ଜନବସତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ସୁନାମୀ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଥିଲେ ବି ତଟବର୍ତୀ ଅଂଚଳକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଯାଇପାରିନାହିଁ । ଭୂକମ୍ପ ପରେ ଶତାଧିକ ଘର ମାଟିରେ ମିଶିଯାଇଥିବା ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ହସ୍ପିଟାଲ, ହୋଟେଲ ଓ ସପିଂ ମଲ ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ସୁନାମୀର କରାଳ ରୂପ ସାମନାକୁ ଆସୁଛି । କୁଢକୁଢ ଶବ ପାଣିରେ ଭାସୁଛି । ପାଲୁ ସହରଟି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ସାହସ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁଲାବେସି ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ପାଲୁ ସହରର ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅନ୍ଥୋନିଓ ଅଗଙ୍ଗ ଅସୀମ ସାହସ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠାର ପରିଚୟ ଦେଇ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେ ଏୟାରଟ୍ରାଫିକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଭୂମିକମ୍ପ ଆସିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଏକ ବିମାନ ଉଡାଣ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଏୟାରଟ୍ରାଫିକ ଟାଓ୍ଵାରଟି ଥରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା । ଅନ୍ୟମାନେ ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ଦୌଡିବାକୁ ଲାଗିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ବିମାନଟି ଉଠିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହିଲେ । ବିମାନଟି ଉଠିବା ପରେ ଆଉ ସମୟ ନଥିଲା । ସେ ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ଉପରୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ, କିନ୍ତୁ ବଞ୍ଚିପାରିଲେ ନାହିଁ ।

Comments are closed.