ଦେଶରେ କୋଟିପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଅନେକ ରାଜନେତା ବାହାରିବେ ଯେଉଁମାନେ କି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ହୋଇଥାଇ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପାଖରେ କୁବେର ଭଣ୍ଡାର ସଦୃଶ ଧନ ଗଚ୍ଛିତ କରି ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କର୍ତ୍ତା ତଥା ସାଂସଦମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ତାହା ପୁଣି ବିନା କୌଣସି ଶୁଳ୍କରେ ଏବଂ ଏଥିସହ ଅନେକ ସୁବିଧାମାନ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନୁପାତରେ କାମ ଖୁବ କମ କରନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସାଂସଦଙ୍କ ରୋଜାଗାର ସମ୍ବନ୍ଧିୟ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ-

• ଜଣେ ସାଂସଦର ବେସିକ୍ ସାଲେରୀ ତଥା ମାସିକ ଦରମା ହୋଇଥାଏ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା । ଏଥିସହ ସେବାକୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ସେମାନେ ମାସିକ ୨୦.୦୦୦ ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତା ପାଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ସେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ସାଂସଦ ହୋଇ ଥାନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ।

• ଜଣେ ଏକାଧିକ ଥର ସଂସଦକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ତାଙ୍କର ଅବସର ଗ୍ରହଣ ପରେ ତାଙ୍କ ଭତ୍ତାର ପରିମାଣ ବାର୍ଷିକ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

• ତେବେ ଦରମା ଛଡା ସାଂସଦମାନେ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି ଅନେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ । ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଲେ ଦିନ ପିଛା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଉପସ୍ଥିତ ବାବଦରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ ।

• ଏଥିସହ ନିଜର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ସେମାନେ ମାସିକ ୪୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଥାନ୍ତି । ତା ମଧ୍ୟରେ ସାଂସଦଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ । ଏହା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଗୃହ ସଚିବାଳୟ ଅର୍ଥାତ୍ ଲୋକସଭା ,ରାଜ୍ୟସଭା ସଚିବାଳୟ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

• ଜଣେ ସାଂସଦ ବାର୍ଷିକ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ‘ଏମପିଲାଡ’ ପାଣ୍ଠିରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକାଂଶ ଆତ୍ମସାତ୍ କରାଯାଏ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

• ସେହିପରି ଦେଶତମାମ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଅନଲିମିଟେଡ୍ ଥର ରେଳ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଏକାଧିକ ଏବଂ ଏସି-ଦ୍ୱିତୀୟ ବଗିରେ ଅନ୍ୟ କାହା ସହିତ ଯିବାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି ସାଂସଦମାନେ । ଏହାବାତୀତ ବାର୍ଷିକ ୩୪ ଥର ଉଡା ଯାହାଜରେ ସାଂସଦମାନେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ୮ ଥର ସାଂସଦଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ପତି କିମ୍ବା ପତ୍ନୀ ତଥା ପରିବାର ବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରି ପାରିବେ ।

• ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ମାଗଣା ବାଣିଜ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀର ଉଡା ଜାହାଜ ଟିକେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି ।

• ଜଣେ ସାଂସଦ ପ୍ରତିମାସ ୧,୭୦,୦୦୦ ଟା ମାଗଣା ଫୋନ୍ କଲ୍ କରି ପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ୩ଟି ଫୋନ ଲାଇଲ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ତାହା ସହିତ ସଡକ ପଥରେ ପ୍ରତି କିଲୋମିଟର ପିଛା ଯାତ୍ରା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ୧୬ ଟଙ୍କା ଲେଖାଁ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିସହ ମାଗଣା ପେଟ୍ରୋଲ, ଚିକିତ୍ସା, ପାଣି, ବିଜୁଳି ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମାନ ମିଳିଥାଏ । ଏହାସହିତ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାସଭବନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ ।

• ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧାକୁ ବାଦ୍ ଦେଲା ପରେ ଜଣେ ସାଂସଦ ମାସିକ ୧,୪୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଓ ବାର୍ଷିକ ୧୬,୮୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି ।

ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ମିଶାଇଲେ ବାର୍ଷିକ ୧୮,୨୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କି ଏହାସବୁ ସତ୍ୱେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସାଂସଦଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅନେକ ତର୍କ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି ।