ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କାର କିମ୍ବା ବାଇକ୍ ଅଛି କି? ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ସଂପର୍କରେ, ନଚେତ୍ ବିନା ଡ୍ରାଇଭିଂରେ ବି ଯାଇପାରନ୍ତି ଜେଲ୍

4

ଯେମିତି କି ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ଗାଡି ଚଲାଇବାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସସୀମା ରଖାଯାଇଛି , ଯାହା ୧୮ ବର୍ଷ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଏହାସତ୍ୱେ ବି ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କି, ରାସ୍ତାଘାଟରେ ଗାଡି ଚଲାଉଥିବା ଚାଳକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ନାବାଲିଙ୍ଗ ତଥା ନାବାଳକ/ନାବାଳିକା ଅଟନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ବହୁତ କମ୍ । ବଡ କଥା ହେଲାକି, ଏମାନଙ୍କ କାରଣରୁ ହିଁ ପ୍ରତିଦିନ କେହି ନା କେହି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଅକାଳରେ ମୃତ୍ୟୁର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାମ କସିବାକୁ ଏଣିକି ଏମାନଙ୍କର ବାପାମାଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଆଜ୍ଞା ହଁ ! ଏଣିକି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବାପାମାଆଙ୍କୁ ହିଁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଆଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୁଲିସ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୁଲିସ ଏମିତି ୨୬ଜଣ ପିତା ମାତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଜେଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କର ନାବାଳକ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗାଡି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ନାବାଳକ ପିଲାମାନେ ଗାଡି ଚଲାଉଥିବାରୁ ହେଉଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସ ଏପରି ଏକ ବିଶେଷ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସ ଯେଉଁ ନାବାଳକ ପିଲାମାନେ ଗାଡି ଚଲାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଧରି ତାଙ୍କର ମାତା ପିତାଙ୍କୁ ହେଫାଜତରେ ନେଉଛି ।

୨୬ ଜଣ ମାତା ପିତାଙ୍କୁ ଜେଲ 

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର ଜଏଣ୍ଟ କମିଶନର ଅନିଲ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଅଦାଲତ ୨୦ଜଣ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଇଥିଲେ । ଚଳିତ ମାସରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ ଜଣ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଜେଲ ପଠାଇ ସାରିଲାଣି । ନାବାଳକ ପିଲା ଏବଂ ମାତା ପିତାଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସ ଏପରି ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ନାବାଳକ ମାନଙ୍କ ଗାଡି ଚଲାଇବା ଯୋଗୁଁ ଦିନକୁ ଦିନ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତେବେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧,୦୭୯ ମାମଲା ଦାୟର ହୋଇ ସାରିଲାଣି ।

ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜେଲ 

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର ଜଏଣ୍ଟ କମିଶନର ଅନିଲ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜେଲ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ସମାଜକୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ବିଶେଷ ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି । ଯେମିତିକି ନାବାଳକ ଏବଂ ନାବାଳିକା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଭାବକ ଗାଡି ଚଲାଇବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରଖିବେ । କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ନାବାଳକ ମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷତି କରାଉଛନ୍ତି ।

ତେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୋଲିସର ଏହି ଅଭିଯାନରେ କେବଳ ନାବାଳକ ପିଲା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଭାବକ ନୁହେଁ ବରଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ନିଜ ଶିକାର ବନାଉଛି । ପୋଲିସର କହିବା କଥା, ନାବାଳକ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗାଡି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ଅଭିଭାବକ ମାନଙ୍କର ଏକ ବଡ ଭୁଲ ଅଟେ । କୌଣସି ମଧ୍ୟ ନାବାଳକ ପିଲା କିମ୍ବା ବିନା ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା ଏକ ଅପରାଧ ଅଟେ ।

Comments are closed.