ଧନୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଗରୀବ ହେଲେ ଅମ୍ବାନୀ ! କରଜ ବୋଝରେ ବୁଡି ରହିଛନ୍ତି ଜିଓ ମାଲିକ । କୌଣସି ବି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ କଂପାନୀ

8

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜର ମାଲିକ ତଥା ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମୋଟ ସଂପତି ୩୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ପାଖାପାଖି ୨୪.୭୦ ଅରବ । ଏସିଆର ତୃତୀୟ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ସଂପର୍କରେ ତ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାଥିବ ହେଲେ ଅମ୍ବାନୀ ନେଇଥିବା ଋଣ ବିଷୟ ଯଦି ଆପଣ ଜାଣିବେ ତେବେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ନ ହୋଇ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଇକୋନମିକ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ମୁତାବକ, କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂପତିର ମାଲିକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ କଂପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଏବେ ପାଖାପାଖି ୧୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ତଥା ୭ ଅରବ କରଜରେ ବୁଡି ରହିଛି । ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଟେଲିମକମ ଜଗତରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଜରିଆରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଉପରେ ଏଯାବତ୍ ଏହା ସବୁଠୁ ବଡ ଋଣ ଅଟେ ।

୭ ଅରବର କରଜରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ସତ୍ୱେ ବି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ୧୯ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ୨ ଏପ୍ରିଲରେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବିଲେନିୟର୍ସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ମୁତାବକ, ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ୟବସାୟ ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨.୩୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ତଥା ଦେଢ ଅରବ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେହିପରି ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କୁ ୯.୩ ବିଲିୟନ ଚଲାର ତଥା ପାଖାପାଖି ୬ ଅରବ ଲାଭ ହୋଇଛି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ୱର ୫୦୦ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ୨୩ ଜଣ ଭାରତୀୟ । ଏହି ତାଲିକାରେ ଅମ୍ବାନୀ ୧୯ତମ ନମ୍ବରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମିତଲ ୫୪ତମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଆମାଜନର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଜୈଫ ବେଜୋସ । ସେହିପରି ବିଲଗ୍ରେଟସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ବାରେନ ବଫେଟ ।

ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ହେଲା ଟେଲିକମ ବଜାରରେ ନିଜର ଦବଦବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଆସିବା ପରେ ପରେ ବାକି ଟେଲିକମ କଂପାନୀମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତା ଏକ ପ୍ରକାରେ ବଢିଯାଇଛି । ନିକଟରେ ଜିଓର ପ୍ରାଇମ ମେମ୍ବରସିପର ବୈଧତା ପୁଣି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଅଛି । ଏବେ ପ୍ରାଇମ ମେମ୍ବର ବିନା କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଦେଇ ଆହୁରୀ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଏହାର ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

Comments are closed.