ଏଲଆଇସି ପଲିସି ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେଲା ଆଧାର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଘରେ ବସି ବି କିପରି ନିଜ ପଲିସିକୁ ଆଧାର ସହ କରିପାରିବେ ଲିଙ୍କ

1

ଆଧାର କାର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସେବା ପାଇଁ ଏକପ୍ରକାରେ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ଆଉ ଏହାର ଶେଷ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ , ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୀମା କଂପାନୀ ତଥା ଏଲଆଇସି ମଧ୍ୟ ନିଜ ସେବାରେ ଆଧାରକାର୍ଡକୁ ଜରୁରୀ କରିଦେଇଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକେ ଏଣିକି ଏଲଆଇସିର ନୂଆ ପଲିସି ନେବା ସମୟରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ବୀମା ଟଙ୍କା ନେବା ପାଇଁ ହେଲେ ନିଜର ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ଏଣିକି ଏହାର ପୋଟାର୍ଲରେ ବିନା ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେଇ ଆପଣ କୌଣସି ବି ନୂଆ ବୀମା କରିପାରିବେ ନାହିଁ କି ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏପରିକି ନିଜର ପୁରୁଣା ପଲିସିକୁ ଆକ୍ସେସ କରିବାକୁ ହେଲେ ବି ଆଧାର ନମ୍ବରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ । ଯଦି ପଲିସି ଧାରକ ନିଜ ଆଧାର ନମ୍ବର ଅପଡେଟ କରିନଥିବେ ତେବେ ସେ ନିଜର ପଲିସିକୁ ଅନଲାଇନ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏହାବ୍ୟତୀତ ପେମେଂଟ ହିଷ୍ଟ୍ରିକୁ ବି ଆକ୍ସେସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କିପରି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପଲିସିକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଘରେ ବସି ନିଜ ଏଲଆଇସି ପଲିସିକୁ ଆଧାର ସହ କରନ୍ତୁ ଲିଙ୍କ

ଆପଣ ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାନଜାକସନ କରୁଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ନିଜର ଇନୁସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପଲିସିକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦସ୍ତାବିଜ ଆଧାରରେ କୌଣସି ଫଟୋକପି ନେଇ ମଧ୍ୟ ଏଣେତେଣେ ଦୌଡିବାକୁ ପଡିବନି । କାରଣ ଏହି କାମ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବସି ହିଁ କରିପାରିବେ ।

• ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରାଉଜରରେ କଂପାନୀର ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ହେବ ।

• ଏହାପରେ ଏହାକୁ ଲଗଇନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

• ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନ ରେଜିଷ୍ଟର କରିନଥିବେ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଅନଲାଇନ ରେଜିଷ୍ଟେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

• ଲଗଇନ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଥିବା ମାଇ ପଲିସକୁ ଯିବାକୁ ହେବ ।

• ଯାହାକୁ ଆପଣ ୟୁଜର ନେମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଦେଇ ଲଗଇନ କରିବାହକୁ ହେବ ।

• ୟୁଜର ନେମ ପାସୱାର୍ଡ ସହିତ ଲଗଇନ କରିବା ପରେ ଆପଣ ପ୍ରୋଫାଇଲ ସେଟିଂକୁ ଯାଇ  ଅପଡେଟ୍ ଆଧାର ନମ୍ବର ବଟନକୁ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ହେବ ।

• ତେବେ ଅନେକ କଂପାନୀରେ ଏହି ବଟନଟିକୁ ଅଲଗା ଭାବେ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହି ବଟନରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ନିଜର ଆଧାର ନମ୍ବର ଅପଡେଟ କରିପାରିବେ ।

• ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ସହିତ ଲିଙ୍କ ଥିବା ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଏକ ଓଟିପି କୋଡ ଆସିବ । ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଦେଇ ଭେରିଫାଏ ବଟନ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ହେବ ।

ଏଭଳି କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ଆପଣଙ୍କର ପଲିସି ଆଧାର ନମ୍ବର ସହ ଲିଙ୍କ ହେବା ନେଇ ଏକ ମେସେଜ ଚାଲିଆସିବ । ମାତ୍ର ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରଟି  ଉଭୟ ନମ୍ବର ଆଧାର ଏବଂ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପଲିସି ସହ ଲିଙ୍କ ହୋଇଥିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

Comments are closed.