ହୁସିଆର୍ ! ବଜାରରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି ନକଲି ୫୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରେ ଥିବା ନୋଟ୍ ବି ହୋଇପାରେ ନକଲି, କେବଳ ନୋଟକୁ ଛୁଇଁ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ଅସଲି ନୋଟର ଚିହ୍ନଟ

5

କିଛିଦିନ ହେଲା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଖବରକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ବଜାରରେ ଏବେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି କିଛି ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନକଲି ନୋଟ୍ । ଏହି ନୋଟ୍ ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସୂଚନା ମିଳିଛି କି, ଏହି ନୋଟରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଛବି ଚାରିପାଖରେ ଏକ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଗାର୍ ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ଭାଇରାଲ ମେସେଜରେ ଆହୁରୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି କି, ଏହି ୫୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଦେଖିବାକୁ ଅବିକଳ ଅସଲି ନୋଟ୍ ଭଳି । ହଠାତ୍ ଦେଖିଲେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ କି ଏହି ୫୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟଟି ଅସଲି ନା ନକଲି । ତେବେ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କି, ଅସଲି ନକଲି ନୋଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଫରକ୍ କଣ ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏସଂପର୍କରେ…..

• ଏହି ନୋଟ ଉପରେ ଦେବନାଗରୀରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖା ଯାଇଥିବ ।

• ନୋଟର ଠିକ୍ ଡାହାଣ ପାଶ୍ୱରେ ଥିବା ସର୍କଲ ବକ୍ସ, ଯେଉଁଥିରେ ୫୦୦ ଲେଖା ଯାଇଥିବ ।

• ୫୦୦ର ନୋଟକୁ ଲାଇଟ୍ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଲେ ଏଠାରେ ୫୦୦ ଲେଖାଥିବା ନଜର ଆସିବ ।

• ନୋଟର ଠିକ୍ ଡାହାର ପାଖରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ଥିବା ନଜର ଆସିବ ।

• ଏହି ନୋଟକୁ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀର ଆଙ୍ଗେଲରେ ରଖିଲେ ଏଠାରେ ୫୦୦ ଲେଖାଯାଇଥିବା ନଜର ଆସିବ ।

• ଏଠାରେ ଅଙ୍କରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ୫୦୦ର ରଙ୍ଗ ବଦଳିଯାଇଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ରଙ୍ଗ ସବୁଜରୁ ନୀଳ ହୋଇଯିବ ।

• ନୋଟର ଉପରି ଭାଗର ଠିକ୍ ବାମ ପାଖର ଠିକ୍ ତଳକୁ ସବୁଠାରୁ ଡାହାଣ ପାଖରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ନମ୍ବର ବାମରୁ ଡାହାଣ ପାଶ୍ୱ ଆଡକୁ ବଡ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

• ପୁରୁଣା ନୋଟ ତୁଳନାରେ ଗ୍ୟାରେଂଟି କ୍ଲୋଜ୍, ଗଭର୍ଣ୍ଣରର ସିଗନେଚର, ପ୍ରୋମିସ କ୍ଲୋଜ୍ ଏବଂ ଆରବିଆଇର ଲୋଗୋ ଡାହାଣ ପାଶ୍ୱକୁ ସିଫ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବ ।

• ସେହିପରି ନୋଟକୁ ସାମାନ୍ୟ ବୁଲାଇ ଦେଖିଲେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଥ୍ରିଡିର ରଙ୍ଗ ସବୁଜରୁ ନୀଳ ହୋଇଯିବ ।

• ଏହି ନୋଟକୁ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ଆଙ୍ଗେଲରେ ରଖିଲେ ଏଠାରେ ୫୦୦ ଲେଖାଥିବା ନଜର ଆସିିବ ।

• ନୋଟର ପଛ ପଟରେ ଭାରତୀୟ ଧ୍ୱଜା ସହିତ ଲାଲକିଲାର ଫଟୋ ରହିଛି ।

• ନୋଟର ପ୍ରିଂଟଂର ବର୍ଷ ଲେଖାଥିବା ନଜର ଆସିବ । ସେହିପରି ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତର ସ୍ଲେ।।ଗନ ସହିତ ଲୋଗୋ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିବ ।

• ନୋଟର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ ପ୍ୟାନେଲ ରହିଥିବ ।

ନକଲି ନୋଟ କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ତରଫରୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏଭଳି ଏକ ଆପ ଲଂଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହାକି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିଯିବ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କଥା ଅନୁସାରେ, ସାଧାରଣ ଜନତା ନକଲି ଓ ଅସଲି ନୋଟ୍ ଭିତରେ ଫରକ୍ କଣ ତାହା ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ନକଲି ନୋଟ୍ କାରବାର ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆରବିଆଇ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ବେସ ସ୍କାନର ଆପ୍ଲିକେସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଏହି ସ୍କାନର ଆପ ନୋଟକୁ ସ୍କାନ କରିବ ଏବଂ ତାର ଫିଚର ପଢିବା ପରେ ଜଚ୍ଚାଇଦେବ କି ନୋଟଟି ଅସଲି ନା ନକଲି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସ୍କାନର ଆପର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପାର୍ୟ ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ୟୁରେସି ଲେବୁଲରେ ପହଂଚିସାରିଛି । ତେବେ ଯେଉଁଦିନ ଏହି ଆପଟି ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଆକ୍ୟୁରେସିରେ ନୋଟକୁ ଚିହ୍ନିବାରେଲାଗିବ, ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲଂଚ କରିଦିଆଯିବ । ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନରେ ୧୦ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଙ କରି ୨୦୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ନୋଟ୍ ଉଭୟ ନୂଆ ଏବଂ ପୁରୁଣା ନୋଟର ଫିଚର ସାମିଲ ରହିଛି । ଆରବିଆଇ ବିଭିନ୍ନ ନୋଟର ୧୪ରୁ୧୭ ଫିଚର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍କାନର ଆପରେ ଏଭଳି ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫିଚର ବି ସାମିଲ ରହିଛି । ଯାହାକି ବିନା କୌଣସି ଉପକରଣ ସହାୟତାରେ ଦେଖିପାରିବେ ନାହିାଁ କାରଣ କୌଣସି ବି ଆପ୍ଲିକେସନର ସୁରକ୍ଷା ଚକ୍ର ଏହାକୁ ଯେପରି ଭାଙ୍ଗି ପାରିବ ନାହିଁ ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ଏହି ସ୍କାନର ଆପ୍ଲିକେସନର ନାଁ ଏବଂ ଫିଚର ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋପନୀୟ ରଖାଯାଇଛି ।

Comments are closed.