ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଲାଲ୍ କିଲ୍ଲାଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ପରେ ପ୍ରାଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ‘ଭାରତ ଯୋଡ଼ୋ’ ନାମକ ଏକ ନୁଆ ନାରା ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ନାରା ପଛରେ ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦେଶକୁ ଜାତି , ଧର୍ମ ଏବଂ ଭାଷା ନାଁରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା । ମୋଦିଙ୍କ ଆଶା ରହିଛି, ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ଏବଂ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ହଂସାତ୍ମକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ ବୋଲି । କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସତେଜ ରହିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧରମୈୟା ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ଅଭିଭାଷଣ ଉପରେ ନିଜ ଜବାବ୍ ରଖି କହିଛନ୍ତି କି, କନ୍ନଡ଼ ହେଉଛି ଆମ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଧାନ ଭାଷା, ଏଚ୍ଚୁ ଆମେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ କରିବୁ ନାହିଁ । ତେବେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅଧିବାସୀମାନେ କନ୍ନଡ଼ ଭାଷା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାଷାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସିଦ୍ଧାରମୈୟା ନିଜ ଅଭିଭାଷଣରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ କନ୍ନଡ଼ ଭାଷାକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ଦିନକୁ ଦିନ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଲାଗିଥିବା କିଛି ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ବୁଧବାର ଦିନ ତାଲିମ ଭାଷାର କିଛି ପୋଷ୍ଟର ଚିରା ହେବା ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଜୁଲାଇରେ ‘କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରକ୍ଷଣା ସଂଗଠନ’ର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଲଗାଯାଇଥିବା କିଛି ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡକୁ ହଟାଇ ଦେବା ସହିତ ସେଥିରେ କାଳୀ ବୋଳିଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା ।

କନ୍ନଡ଼ ବିକାଶ ପ୍ରାଧୀକରଣ (କେଡିଏ) ପକ୍ଷରୁ ଆପଲ କଂପାନୀର ସିଇଓଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଲର ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା କନ୍ନଡ଼ ଫଂଟର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ । ତେବେ କନ୍ନଡ଼ ଭାଷାକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଏକ କ୍ୟାପେନ ପରେ ହିଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଭାରତରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଆପଲର ଉତ୍ପାଦନଗୁଡିକରେ କନ୍ନଡ଼ ଭାଷାକୁ ଯୋଡା ଯାଇଥିଲା ।

ଏଥିସହିତ ବିଭିନ୍ନ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନମାନଙ୍କରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡ ହଟାଯିବା ପରେ କେଡିଏ ବ୍ୟାଙ୍କକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କନ୍ନଡ଼ ଭାଷା ଶିଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ କନ୍ନଡ଼ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଷା ଆଧାରରେ ପଢାଇବାକୁ ଏବଂ ଶିଖାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି ।

ଗତ ମାସରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନିଜ ପାରମ୍ପରିକ ପତାକାକୁ ନେଇ ଦାବି ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ଘୋର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଉଠିଥିଲା । ରାଜ୍ୟର ଏକ ଅଲଗା ପତାକା ରହିବା ଦେଶର ଏକତା ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ବିରୋଧରେ ବୋଲି ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଆମେ କହିରଖୁଛୁ କି, ଭାରତରେ କେବଳ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ନିକଟରେ କୌଣସି ନିଜସ୍ୱ ବି ପତାକା ଉଡାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ତେବେ ଜମ୍ମ-କାଶ୍ମୀର ନିକଟରେ ଧାରା ୩୭୦ ଆଧାରରେ ନିଜସ୍ୱ ଏକ ଅଲଗା ପତାକା ରହିଛି ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଆଜତକ୍