ମହାବୀର ହନୁମାନ ଏବେବି ଅଛନ୍ତି ଜୀବିତ ! ଯାହା ସହ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ମହମତ

9

ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ମନୁଷ୍ୟ ଅମରତା ଲାଭ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖନ୍ତି । ମାତ୍ର ପ୍ରକୃତିର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଲିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଯଦି ଆମେ ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ରକୁ ନଜର ପକାଇବା ତେବେ ସେ ସମୟରେ ଅନେକ ମହାତ୍ମାଙ୍କୁ ଏଭଳି ବରଦାନ ମିଳିଥିବାର ନଜୀର ରହିଛି । ଆଉ ଯେଉଁ ତାଲିକାର ସବୁଠାରୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି ପବନ ପୁତ୍ର ତଥା ମହାବୀର ହନୁମାନ । ଯିଏ କି ମନୁଷ୍ୟ ନହୋଇ ମଧ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭକ୍ତ ତଥା ମହାବୀର ହନୁମାନଙ୍କୁ ମାତା ସୀତା ଅମର ରହିବା ବରଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହାର ସତ୍ୟତା ଏବେ ବି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି । କାରଣ ଶହସ୍ର ବର୍ଷ ଧରି ଯେଉଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହ ଆମର ସଂପର୍କ ରହିଛି ସେହି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ନଷ୍ଟଭ୍ରଷ୍ଟ କରିଥିବାର ମୁଖ୍ୟ ସୂତ୍ରଧର ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ହିଁ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି କି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଏବେ ବି ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି ଆଉ ସେମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକୀୟ ଏକ ୱେବସାଉଟ୍ ୱାଶିଂଟନ ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ମୁତାବକ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କ ଅଧିବାସୀମାନେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭକ୍ତ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଆଖିରେ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଏହା ଯଦିଓ ଅସମ୍ଭବ କଥା ଭଳି ଲାଗୁଥାଏ ମାତ୍ର ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ପାରିବନି । ଘଟଣାଟି ହେଲା, ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କିଛି ଗବେଷକ ଏହାର ସତ୍ୟତାର ସଂନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେତୁ ହନୁମାନ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ସହ ସାକ୍ଷାତ୍ କରିଥିଲେ । ଏ ସଂସ୍ଥାଟି ବିଶେଷ କରି ହନୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି । ଆଉ ଏମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ମହାବଳୀ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ପ୍ରତି ୪୧ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥାନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ସ୍ୱୟଂ ହନୁମାନ ସେମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥାନ୍ତି । ଆଉ ସେ ପୁଣି ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ।

ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ଏକ ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରନ୍ତି ଯାହା ଆଗ୍ ମଣ୍ଡଳ ନାଁରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ହିଁ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଶଶରୀରରେ ଦର୍ଶନ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ଶୁଣଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଉ ଉତ୍ତର ଏକ ଖାତାରେ ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ତେବେ ଏହା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଥିବା ସେତୁ ହନୁମାନ ମଠ ଭାବରେ ପିଦୁର ଥାଲଗଲା ନାମକ ଏକ ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

Comments are closed.