ମହାଭାରତ ସମୟର ଯୁଦ୍ଧ କୈାଶଳ ଭଳି ଚୀନ ସହ ଲଢିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି!

2

ଯଦି ଆପଣ ମହାଭାରତ ପଢିଥିବେ କିମ୍ବା ଟିଭିରେ ଦେଖିଥିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ନିହାତି ମନେଥିବ, ମାଆ କୁନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ପଂଚୁ ପାଣ୍ଡବଙ୍କର ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ମାମୁଁ ଶକୁନିଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିଲେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ । ଯେଉଁଥିରେ ପାଣ୍ଡବମାନଙ୍କୁ ଲାଖ ନିର୍ମିତ ଏକ ଗୃହରେ ବିଶ୍ରାମ କରିବାକୁ କହି ସେଥିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆଉ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଭାବିଥିଲେ, ଏଥିରେ ମାଆ କୁନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ପାଣ୍ଡବଙ୍କର ବି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି । ହେଲେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକମା ଦେଇ ଏକ ସୁଡଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସେଠାରୁ ଖସି ପଳାଇ ଜୀବନ ବଂଚାଇବାରେ ସମସ୍ତେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ଯଦି ଭାରତର ଇତିହାସ ଉପରେ ନଜର ପକାଯାଏ ତେବେ ଏଭଳି ଅନେକ କାହାଣୀ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ସୁଡଙ୍ଗର ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଆଉ ଏବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଚୀନ ସହ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ଏହି ରଣନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ବିଶେଷ କରି କିଛି ଦିନ ହେଲା ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ ସୀମାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁଡଙ୍ଗ ସହ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଯୋଜନା ମୁତାବକ, ଏଥିପାଇଁ ଚୀନର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଂଚଳର ସଡକ ପଥଗୁଡିକରେ ଜାଲ ବିଛାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯୁଦ୍ଧ ହେବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେନା ସହଜରେ ଭାରତ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିପାରିବେ । ସେହିପରି ଭାରତ ସରକାର, ସଡକ ସହିତ ସୁଡଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ସେନା କିଭଳି ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିବ, ସେହି ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଉଭୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ରହିଛି ଯେ, ଅରୁଣାଂଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚୀନ ସୀମା ଯର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ସୁଡଙ୍ଗ । ଯାହାର ଲମ୍ବ ପାଖାପାଖି ୭ କିଲୋମିଟର ହେବ ଏବଂ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ସୀମା ସଡକ ସଂଗଠନ (ବିଆରଓ)କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଚଳମାନଙ୍କରେ ତିଆରି ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଏହି ସୁଡଙ୍ଗଗୁଡିକ ହେବ ଦୁଇ ଲେନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ଦୁଇ ପାଖରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନେ ସହଜରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରିପାରିବେ । ୪୭୪ ମିଟର ଏବଂ ୧.୭୯ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ବିଶିଷ୍ଟ ସୁଢଙ୍ଗ ଏହି ଯୋଜନାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିବା ବାଟରେ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଦୁରବିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର ବା ଟେଲିସ୍କୋପ ସହାୟତାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତି । ମାତ୍ର ସୁଡଙ୍ଗ ତିଆରି ହେବା ପରେ ସମ୍ଭବତଃ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ସେନା ଶତ୍ରୁଙ୍କ ନଜରରେ ନଆସି ଅତି ସହଜରେ ସୀମା ଯାଏଁ ପହଂଚି ପାରିବେ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ସୁଡଙ୍ଗର ଚଉଡା ଏଭଳି ରଖାଯିବ କି ଯେଭଳି ସେନା ଗାଡିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଆରାମରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରିପାରିବ । ବିନା ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ଜାଣତରେ ସୀମାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପହଂଚିପାରିବ ଓ ଯେ କୈାଣସି ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବା ସହ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷକୁ ଚକମା ଦେବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବିଆରଓର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ଆରଏସ ରାଓ ପଶ୍ଚିମ କାମେଙ୍ଗର ଡେପୁଟି କମିଶନର ସୋନଲ ସ୍ୱରୂପଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୭ କିଲୋମିଟର ବିଶିଷ୍ଟ ସୁଢଙ୍ଗଗୁଡିକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜାଗା ବା ସ୍ଥାନର ଆବଶ୍ୟକତା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି, ପାଗ ଅନୁକୁଳ ହେବାପରେ ଅରୁଣାଂଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସୁଡଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜାଗା ଅଧିଗ୍ରହଣ ଲାଗି କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଏନଡିଟିଭି

Comments are closed.