ଦେଶର ତୃତୀୟ ବଡ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର କଂପାନୀ ଆଇଡିଆ ସେଲ୍ୟୁଲର୍ ରିଲାଏନ୍ସର ନୁଆ ୪ଜି ଭୋଲ୍ଟି ଫିଚର ଫୋନକୁ ନେଇ ନେଟ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲିଟିର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ।

ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ, ଜିଓ ନିଜ ଫିଚର ଫୋନରେ ନିଜର ହିଁ ଆପ୍ ଦେଉଛି । ଆଇଡିଆ ସେଲ୍ୟୁଲରର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାରେକ୍ଟର ହିମାଂଶୁ କପାନିୟାଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ‘ଜିଓଫୋନକୁ ନେଇ ମୋର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ନେଟ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲିଟି କରିଛି । ଯାହାକି ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ମନପସନ୍ଦର ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ’ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି, ‘ଏହି ଫୋନ୍ ସହାୟତାରେ କଂପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିଜ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିବ । ଜିଓ ଫୋନ୍ କୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା କେବଳ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଇଂଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବ’ ।
ଜିଓ ଫୋନ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ୱାଟସଆପର ସପୋଟିଭ୍ ହେବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ମିଲିୟନ ହ୍ୱାଟସଆପ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଫୋନରେ ହ୍ୱାଟସଆପ ସ୍ଥାନରେ କଂପାନୀର ନିଜର ଆପ ତଥା ‘ଜିଓ ଚାର୍ଟ’ ସପୋର୍ଟ କରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଫୋନ କଂପାନୀର ଇନ୍–ହାଉସ୍ ଚାର୍ଟ ଆପ୍ ସହିତ ହିଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ୟୁଜର୍ସ ହ୍ୱାଟସଆପ ଚଲାଇ ପାଇବେ ନାହିଁ ।

ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଆଇଡିଆ ସେଲ୍ୟୁଲାର ଜିଓ ଭଳି ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ୍ ତିଆରି କରୁଥିବା କଂପାନୀମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରୁଛି । ନିକଟରେ କଂପାନୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଏହି ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ୍ ସବସିଡି ଯୁକ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟର ମୂଲ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ମାତ୍ର ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା । ତେବେ ଆଇଡିଆ ଫୋନ ମେକର କଂପାନୀ ସହିତ ଶସ୍ତା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନକୁ ନେଇ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍