ସାଧାରଣତଃ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ନେଇ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏା ଯେଉଁଥିପାଇଁ କି ସେମାନଙ୍କୁୂ ବାରମ୍ବାର ସର୍ଭିସ ସେଂଟରକୁ ମଧ୍ୟ ଦୌଡିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏଭଳି ଉପାୟ ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ  ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ସର୍ଭିସ ସେଂଟର ଦୌଡିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଟ୍ରିକ୍ ଜରିଆରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଘରେ ବସି ହିଁ ମୋବାଇଲର ବ୍ୟାଟେରୀର ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ କୌଣସି ବି କାରଣ ସପର୍କରେ ଜାଣିପାରିବେ । ତେବେ କିପରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

• ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଫୋନରୁ ଷ୍ଟାର ହ୍ୟାସ୍ ଷ୍ଟାର ହ୍ୟାସ୍ ୪୬୩୬ ହ୍ୟାସ ଷ୍ଟାର ହ୍ୟାସ ଷ୍ଟାର ନମ୍ବର ଡାଏଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

• ଏପରି କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ତଥ୍ୟ ନଜର ଆସିବ । ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ସ୍କ୍ରିନ ଉପରେ ଫ୍ଲାସ ଆଧାରରେ ନଜର ଆସିବ ।

• ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଚାର୍ଜିଂ, ବ୍ୟାଟେରୀ ସ୍କେଲ, ସିଗନାଲ ଷ୍ଟ୍ରେନଥ, ଜିପିଆରଏସ ସର୍ଭିସ, ରୋମିଂ, ନେଟୱାର୍କ ଟାଇପ, ଲୋକେସନ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ତଥ୍ୟ ଆଦି ବିଷୟରେ ସହଜରେ ଜାଣି ପାରିବେ ।

• ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ  ବ୍ୟାଟେରୀ ଜନିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଏବଂ ଫୋନ ଶୀଘ୍ର ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇଯାଉଛି କିମ୍ବା ଫୋନ ଚାର୍ଜିଂ ସମୟରେ ଗରମ ହୋଇଯାଉଛି ତେବେ ଏହି କୋଡ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଏହାର କାରଣ ସଂପର୍କରେ ଜାଣି ପାରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଆଉ ବାରମ୍ବାର ସର୍ଭିସ ସେଂଟର ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା କିଛି ଟିପ୍ସ ଜରିଆରେ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ଲାଇଫକୁ ବଢାଇ ପାରିବେ ।

ଫୋନର ଭାଇବ୍ରେସନ ମୋଡକୁ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ 

ଅଧିକାଂଶ  ବ୍ୟବହାରକାରୀ ନିଜ ଫୋନକୁ ଭାଇବ୍ରେସନ ମୋଡରେ ରଖିବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହାକି ଆଦୌ ଠିକ୍ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଚାର୍ଡ ସରିଥାଏ । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଫୋନକୁ ଭାଇବ୍ରେସନ ମୋଡରେ ରଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ବି ଅଫ୍ କରି ରଖନ୍ତୁ । କାରଣ ଫୋନ ରିଂଗର ଅପେକ୍ଷା ଭାଇବ୍ରେସନ ମୋଡରେ ହିଁ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ ସରିଥାଏ ।

ଫୋନରେ ରଖିଥିବା ୱାଲପେପର

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ ଏମୋଲେଡ ଡିସପ୍ଲେ ଲେସ ଅଟେ ତେବେ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ବ୍ଲାକ କଲର ୱାଲପେପରର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଦୈନିକ ଜାଗରଣ