ହାଭାର୍ଡର ସର୍ବେକ୍ଷଣ : ଚୀନକୁ ଟପିଲା ଭାରତ

2

ଭାରତ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ହାଭାର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସେଣ୍ଟର୍ ଫର୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଡେଭେଲପମେଂଟ୍ (ସିଆଇଡି) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳ ଭାବେ ଅଭିହିତ କରିଛି ହାଭାର୍ଡ । ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଆଗାମୀ ଦଶନ୍ଧୀରେ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ । ୨୦୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୭.୭% ରହିବ ବୋଲି ହାଭାର୍ଡ ଆକଳନ କରିଛି ।

ହାଭାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଭିତରେ ବିଶ୍ୱ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ଥିଲା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳ। ଏବେ ତାହା ଭାରତକୁ ଚାଲି ଆସିଛି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ଆଗାମୀ ଦଶନ୍ଧୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଭାରତ ନିଜ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସଫଳତାର ସହିତ ବିଭିନ୍ନତା ଆଣିଥିବାରୁ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରୁଛି ବୋଲି ହାଭାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଅଭିବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନକୁ ଭାରତ ପଛରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇଛି । ରାସାୟନିକ, ଗାଡ଼ି ଏବଂ କେତେକ ପ୍ରକାର ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ଭଳି ଜଟିଳ ପଦାର୍ଥର ରପ୍ତାନି ବଢ଼ାଇବାରେ ଭାରତ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଏହାର ରପ୍ତାନିରେ ବିଭିନ୍ନତା ଆଣିପାରିଛି । ତେଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସମ୍ବଳ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ମାତ୍ର ଭାରତ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ର ନୂତନ ସୁଯୋଗ ସନ୍ଧାନ କରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ ବୋଲି ହାଭାର୍ଡ ପସ୍ତୁତ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ।

ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରେ ଭାରତ, ତୁର୍କୀ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଉଗାଣ୍ଡା ଏବଂ ବୁଲଗେରିଆ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବଜାୟ ରଖିବେ । ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ, ସରକାର, ଭୌଗଳିକ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନତା । ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନିଜର ଶ୍ରମ ଶକ୍ତିର ଜଟିଳ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ କରିପାରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଆଗରେ ରହିବେ ବୋଲି ହାଭାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଗତବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଯଥା ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଜର୍ମାନି କେବଳ ପୁରୁଣା ଉତ୍ପାଦ ସବୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି । କୌଣସି ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ସେମାନେ ବିକଶିତ କରିନାହାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଉଦୀୟମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅଧିକ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

Comments are closed.