ଏଣିକି ଭଡାଟିଆଙ୍କୁ ଘରୁ ତଡିପାରିବେନି କୌଣସି ବି ମାଲିକ ! ମୋଦି ଦେଲେ ‘ପାୱାର’, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ନିୟମ

2,209

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏଠାରେ ଆମେ କହିବାକୁ ଚାହିଁବୁ କି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କର ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଯେଉଁମାନେ କି ଭଡାରେ ଦୋକାନ ନେଇ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟକାଳୀନ ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦି ସରକାର ଭଡାରେ ଦୋକାନ ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇପାରନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଭଡାରେ ଦୋକାନ ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ଦୋକାନ ମାଲିକ ହଇରାଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ, ମୋଦି ସରକାର ଗୁଜୁରାଟରେ Tenancy Actଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଗୁଜୁରାଟରେ ଏହି ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ଦୋକାନ ମାଲିକ ନିଜ ଭଡାଟିଆଙ୍କୁ ଦୋକାନରୁ ଆଉ ବେଦଖଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଭଡାଟିଆ ବଜାରରେ ଚାଲୁଥିଲା ଦରଦାମ ଅନୁସାରେ ଭଡା ଦେଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଦୋକାନରୁ ବେଦଖଲ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ସରକାର ଦୋକାନ ଭଡା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଫର୍ମୂଲା ସ୍ଥିର କରାଯିବ । ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ସରକାଙ୍କ ତରଫରୁ ୨୦୧୪ରେ Model tenancy actର ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସରକାରଙ୍କର ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । କାହିଁକି ନା ଏହି ଆକ୍ଟରେ ଭଡା ଅଧିକ ଥିଲା, ଯାହାକୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ନୂଆ ଆକ୍ଟରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭଡାରେ ଦୋକାନ ନେବା ବି ବହୁତ ସହଜ ହେବ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଭଡାଟିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ହିଁ ଏହି ନୂଆ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁକରିଦିଆଯିବ । ଏହି ଆକ୍ଟରେ ଦୋକାନ ଭଡା ସ୍ଥିର କରିବାର ଫର୍ମୂଲା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିବ ।

Comments are closed.