ଗୁଗଲ ପାଇଁ ଆପଣ ଯାଇପାରନ୍ତି ଜେଲ୍ ! ଯଦି ବାରମ୍ବାର ସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ଏଭଳି ତଥ୍ୟ

0

ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଟେ କି ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗଲରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏଭଳି କିଛି ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଗୁଗଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିପାରନ୍ତି । ଏପରିକି ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭୋଗିପାରନ୍ତି । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ କଣ ଯାହାକୁ ଗୁଗଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଜଣେ ଅପରାଧୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

• କିଛି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କିମ୍ବା ସନ୍ଦେହଜନକ ଜିନିଷ ବା ତଥ୍ୟକୁ ଗୁଗଲରେ ଆଦୌ ଖୋଜନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

• କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଡ୍ରଗ୍ସ ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷକୁ ଗୁଗଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବାଦ୍ୱାରା ଏହାର ଡାଟା ଆପଣା ଛାଏଁ ଥାର୍ଡପାର୍ଟିକୁ ଟ୍ରାନଫର ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ବିଜ୍ଞାପନ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ।

• ଗୁଗଲରେ ଭୁଲରେ ବି କେବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ବି ସୂଚନା ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରନ୍ତି ତେବେ ତାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବିଜ୍ଞାପନ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜାଣିପାରିବେ କି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଇଂଟରନେଟରେ ଫଲୋ କରୁଛି ।

• କେବେ ବି ଗୁଗଲରେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଇମେଲକୁ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏପରି କରିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଂଟ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଯିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏଥିସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପାସୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଲିକ୍ ହୋଇପାରେ ।

ତେବେ ଏଭଳି ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ବା ଜିନିଷକୁ ଗୁଗଲରେ ବାରମ୍ବାର ସର୍ଚ୍ଚ କରିବାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଥର ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହେବାର ବିପଦ ରହିଥାଏ । କାରଣ, ଏଠାରେ ଆମେ କହିରଖୁଛୁ କି ଗୁଗଲ ନିକଟରେ ଆପଣଙ୍କ ସର୍ଚ୍ଚ ହୀଷ୍ଟ୍ରିର ସମସ୍ତ ଡାଟାବେସ୍ ରହିଥାଏ ।

ଏହାସହ ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ- ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆପଣ ପଢିଥିବା ଏହି ୪ଟି କଥା ଅଟେ ଭୁଲ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସତ୍ୟତା

Comments are closed.