ଗୋଟିଏ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଜୀବନ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକରୁ ରାଜନେତା ହେବା ପଛର ବାସ୍ତବ କାରଣ

6

ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ନା ହିଁ କେବଳ ସତ୍ତାଧାରୀ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପାଇଁ ବରଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବି ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ପାଲଟିଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ଯେପରି ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜୀ କଟୁରତାର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି ଏବଂ ନେତାଙ୍କ ତୁଚ୍ଛ ବିଚାରଧାରା ହିଂସାର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ କଥା ବହୁତ ମନେ ପଡିଯାଏ । କାରଣ, ବାଜପେୟୀ, ଯାହାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧର ଆବାଜକୁ ବି ସମ୍ଭାଳିବାର ଏକ ଅଦଭୁତ ପୂର୍ବ କ୍ଷମତା ରହିଛି ଆଉ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସଂସଦୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବିରୋଧୀମାନଙ୍କଠାରେ ବି ସେତିକି ଲୋକପ୍ରିୟତା ମିଳିପାରିଛି, ଯେତିକି ଲୋକପ୍ରିୟତା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିଜ ପାର୍ଟିରେ ମିଳିଛି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କି ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ବାଜପେୟୀ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଥିଲେ । ତେବେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକତାରୁ ରାଜନୀତିର ମାର୍ଗ ଚୟନ କରିବା ପଛରେ ଏକ ବହୁତ ବଡ କାହାଣୀ ରହିଛି । ଯେଉଁ ଘଟଣା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଜୀବନର ମୋଡ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଜଣାଶୁଣା ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ତବଲୀନ ସିଂହଙ୍କୁ ନିକଟରେ ଦେଇଥିବା ଏକ ଇଂଟରଭିୟୁରେ ବାଜପେୟୀ ଏହି ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ବାଜପେୟୀ କହିଥିଲେ କି, ଏହି ଘଟଣାଟି ଘଟିଥିଲା ୧୯୫୩ରେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ସାମ୍ବାଦିକ ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଆଉ ସେହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଜନସଂଘର ନେତା ଡା.ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବା ବିରୋଧରେ ଥିଲେ । ଡା. ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ପରମିଟ୍ ସିଷ୍ଟମର ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଆଉ ଏହି ଘଟଣାକୁ କଭର କରିବା ପାଇଁ ବାଜପେୟୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ପରମିଟ୍ ସିଷ୍ଟମ ମୁତାବକ, କୌଣସି ବି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଅନୁମତି ନଥିଲେ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଯିବା ପାଇଁ ହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପରଚୟ ପତ୍ର ଥିବା ଜରୁରୀ ଥିଲା । ଯାହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ଡା. ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦ । ଆଉ ସେ ଏହି ନିୟମ ଭାଙ୍ଗି ଶ୍ରୀନଗରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ।ବାଜପେୟୀ କହିଥିଲେ କି, ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଭାବରେ ସେ ତାଙ୍କ ସହ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ ବି କରିନେଇଥିଲେ ଆଉ ଆମକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେଠାରୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ମାତ୍ର ବାଜପେୟୀ କୁହନ୍ତି କି, ଡା. ମୁଖାର୍ଜି ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ‘ବାଜପେୟୀ ଯାଅ ଆଉ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଜଣାଇଦିଅ କି ମୁଁ କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଦେଇଛି, ସେ ପୁଣି ବିନା ପରମିଟରେ’ ।

ବାଜପେୟୀ ପୁଣି କହିଥିଲେ କି, ଏହି ଘଟଣାର ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ପରେ ହିଁ କାଶ୍ମୀରରେ ନଜରବନ୍ଦୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡା. ମୁଖାର୍ଜିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଯାହା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଇଥିଲା । ବାଜପେୟୀ ଖୋଦ ଏହି ଇଂଟରଭିୟୁରେ କହିଥିଲେ କି, ‘ମୁଁ ଡା. ମୁଖାର୍ଜିଙ୍କ ଅଧୁରା କାମକୁ ପୂରା କରିବାକୁ ଉଚିତ୍ ମନେକଲି’ । ଆଉ ଘଟଣା ପରେ ପରେ ହିଁ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୫୭ରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାଂସଦ ହୋଇ ଲୋକସଭାରେ ଆସିଥିଲେ । ଏହାପରେ ୧୯୯୬ରେ ସେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଦି ଅଳଂକୃତ କରିଥିଲେ ଯଦିଓ ତାହା ମାତ୍ର ୧୩ ଦିନ ପାଇଁ ଥିଲା ହେଲେ ୧୯୯୮ରେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲେ । ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ପାଖାପାଖି ଅଳ୍ପ ଦିନର ଥିଲା ।

Comments are closed.