ବଡ ଖବର! ଆପଣଙ୍କର ଅବସର ଦିନ ହିଁ ମିଳିବ ଇପିଏଫ୍ ଏବଂ ପେନସନ ବାବଦ ଅର୍ଥ

8

ରିଟାୟରମେଂଟ୍ ଫଣ୍ଡ ବଡି କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟ ନିଧି ସଂଗଠନ (ଇପିଏଫଓ) ପକ୍ଷରୁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅବସର ନେବା ଦିନ ହିଁ ପେନସନ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସଂସଦରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ବନ୍ଦାରୁ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ । ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ସେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଇପିଏଫଓ ଦ୍ୱାରା ନିଜର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ମର୍ମରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି, ଇପିଏଫ ସ୍କିମ୍ ୧୯୫୨ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ପେନସନ ଯୋଜନା ବା ଇପିଏସ ସ୍କିମ୍ ୧୯୯୫ ବାବଦ ଅର୍ଥ ଅବସର ନେବା ଦିନ ହିଁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

ସେହିଭଳି ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଟି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଗ୍ର୍ରାଚ୍ୟୁଟି ପ୍ରଦାନ ନିୟମ ୧୯୭୨ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେବେ ଏହି ଅର୍ଥ ପାଇବାକୁ ହକଦାର ହୋଇଥନା୍ତି ତାର ତା’ର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କଂପାନୀ ଉକ୍ତ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୪୮.୮୫ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୫୫.୫୧ ଲକ୍ଷ ପେନସନ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି ।

ଇପିଏଫ ସଂପର୍କରେ କିଛି ଜରୁରୀ କଥା

ସରକାରୀ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସୋସିଆଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ସ୍କିମ୍ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଦରମା ମାସ ପ୍ରତି ୧୫,୦୦୦ଟଙ୍କା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସ୍କିମରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ଆପଣ ଯଦି ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କଂପାନୀ ଆପଣଙ୍କ ଦରମାର କିଛି ଅଂଶ କାଟି ଆପଣଙ୍କ ଇପିଏଫ ଖାତାରେ ଜମା କରିଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଟଙ୍କାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଫଣ୍ଡରେ ଜମା କରିଦିଆଯାଇଥାଏ ଓ ଦରକାରୀ ସମୟରେ ସୁଧ ସହିତ ଏହି ଟଙ୍କା ଆପଣ ବାହାର କରିପାରିଥାନ୍ତି ।
ଆପଣଙ୍କ କଂପାନୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଇପିଏଫ ଆକାଉଂଟ ନମ୍ବର ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଆକାଉଂଟ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଂଟ ଭଳି ସମାନ । କାରଣ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଜମା ରହିଥାଏ ।

ସେହିପରି ୟୁଏଏନ୍ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ନିଜ ଖାତାରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଜମା ରହିଛି ଜାଣିପାରିବେ ଓ ଜମା ରାଶି ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ଏହି ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଥାଏ ।

ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ୟୁଏଏନ୍ ନମ୍ବର ସେହି କଂପାନୀଠାରୁ ନେଇ ପାରିବେ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଚାକିରୀ କରୁଥିଲେ । ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଇପିଏଫଓ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ । ତେବେ ରେଜିଷ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ କଂପାନୀରୁ ମିଳଥିବା ୟୁଏଏନ୍ ନମ୍ବରକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ

Comments are closed.