ବଦଳିଲା ଫେସବୁକର ଢାଂଚା: ଏଣିକି ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଏହି ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଆକାଉଂଟ

3

ଫେସବୁକରେ ଆମେ ଆମର ପ୍ରତିଟି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ଭୁଲି ଯାଇଥାନ୍ତି କି, ଫେସବୁକର ପଲିସି କଣ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫେସବୁକ ଆମ ଆକାଉଂଟ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍ କରିଦେଇପାରେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଫେସବୁକରେ ଆପଣଙ୍କୁ କଣ କଣ ସେୟାର ନକରିବା ଉଚିତ ।

ଭୁଲ ପାସୱାର୍ଡ

ଲଗାତର ଭାବରେ ଭୁଲ ପାସୱାର୍ଡ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଂଟ ବ୍ଲକ କରାଯାଇପାରେ । ତେଣୁ ଭଲ ହେବ କି ପାସୱାର୍ଡ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ପୁଣି ଆକାଉଂଟରୁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଲିଙ୍କ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ପାସୱାର୍ଡ ଭୁଲିଗଲେ ଓଟିପି ଜରିଆରେ ରିସେଟ କରିପାରିବେ ।

ଆପତିଜନକ କଂଟେଂଟ

ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଆମେ ଫେସବୁକରେ ଆଡୁ ସାଡୁ ପୋଷ୍ଟରେ କମେଂଟ କରିପକାନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ତ ଏଭଳି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକୁ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରି ପକାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଂଟ ବ୍ଲକ ହୋଇପାରେ । ଆପତିଜନକ କଂଟେଂଟ ସେୟାର ଏବଂ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଫେସବୁକରେ କାହାକୁ ଗାଳି ଗୁଲଜ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ପୋକ୍ କରିବା

ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ଆମର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ନିଜ କଥା ମନେ ପକାଇଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୋକ କରିଦେଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଫେସବୁକ୍ ଆକାଉଂଟ ବ୍ଲକ ବି ହୋଇପାରେ ।

ଦେ ଦନା ଗ୍ରୁପ ଜଏନ କଲେ

ଫେସବୁକରେ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଂଟ ନିଶ୍ଚୟ ରହିଥିବ, ତେବେ ଆପଣ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଗ୍ରୁପ ମଧ୍ୟ ଜଏନ କରିଥିବେ , କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋଧହୁଏ ଜଣାଥିବ କି ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରୁପ ଫେସବୁକ ଗ୍ରୁପରେ ଜୋଡି ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଂଟ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବ୍ଲକ ତଥା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ।

ଅବୈଧ କଂଟେଟେ

କାହାକୁ ଅପମାନିତ କଲା ଭଳି କଂଟେଂଟ ଫେସବୁକରେ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଥିସହିତ ହିଁ ଏଭଳି କଂଟେଂଟ ସହିତ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ େତେବେ ତାକୁ ନିଜ ଟାଇମ ଲାଇନରୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Comments are closed.