ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଗାଡି କିଣା ଭଲ ନା ଖରାପ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ଲାଭ ହେବ ନା କ୍ଷତି

3

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ରହିଥାଏ କି ସେମାନେ ଯଦି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରୁ କୌଣସି ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ କାର ବା ଗାଡି କିଣନ୍ତି ତେବେ ତାର ଡଳ୍ୟୁମେଂଟର ବାବାଦକୁ କଣ ସବୁ ପ୍ରୋସେସ ରହିଛି । ଏହାଛଡା ଏପରି ବି ହୋଇଥାଏ କି ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରରେ କାର ଟିକିଏ କମ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରୁ କାର କିଣିବାକୁ ମନବଳେଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ବି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରୁ ଗାଡି କିଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖୁଛନ୍ତି ତେବେ କିଛି କଥା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିହାତି ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

• ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ କାର କିଣିବା ସମୟରେ ଗାଡିର ଓନର୍ସିପ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଉପରେ ବେଶି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ । କାରଣ ଯଦି ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସର ଡକ୍ୟୁମେଂଟ ଆପଣଙ୍କ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାଁରେ ନରହିବ ତେବେ କ୍ଲେମ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

• ସେହିପରି ଯଦି ଆପଣ କାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଓନର୍ସିପ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରହିବାକୁ ହେବ । କାହିଁକି ନା ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ଯଦି କାର ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଆକ୍ସିଡେଟ ଘଟେ ତେବେ ଏହା କ୍ରିମିନାଲ ପରିସରରେ ଆସିଥାଏ । ଫଳରେ ପୁଲିସ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହିଁ ବାନ୍ଧିବ ।

• ଆରଟିଓରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଡ ଟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ରୋଡ ଟାକ୍ସ କାରର ବର୍ତ୍ତମାନ ମୂଲ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ କାରର ଦାମ ସାଢେ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି ତେବେ ଏହାର ପୁନଃରେଜିଷ୍ଟେସନ ପାଇଁ ୪୦ରୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଗିଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମର ପରାମର୍ଶ ହେଉଛି କି ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଭଲ ଡିଲ୍ ମିଳୁଛି ତେବେ ଯାଇ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଗାଡି କିଣନ୍ତୁ ।

Comments are closed.