ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିବା ନେଇ କୌଣସି ମେସେଜ ଆସୁଛି ତେବେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏଭଳି କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ପାରେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ସହିତ ଲିଙ୍କ ନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ରୂପରେ ବ୍ଲକ୍ ବା ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରି ଦିଆଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା କି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅର୍ଥ କାରବାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର,୨୦୧୭ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଖାତା ସହ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଅପଡେଟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜୁନ ପହିଲାରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିୟମ ମୁତାବକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ଏବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା କଣ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ ।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ଆଧାର ସହ ସଂଯୋଗ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଖାତାକୁ ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରିଦିଆଯିବ । ଏହାପରେ ଆପଣ ଖାତାରୁ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାରର ଅର୍ଥ କାରବାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କର ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚେକ୍ ପକାଇବେ ତ ଆପଣଙ୍କ ଚେକକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ । ସେହିପରି ଏଟିଏମରୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାସ ଉଠାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥସହିତ କାର୍ଡ ସ୍ୱାଇପ ଜରିଆରେ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାଂନଜାକ୍ସନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅର୍ଥ କାରବାରରେ ବି ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

କିପରି ଜାଣିବେ ଆପଣଙ୍କର ଖାତା ଲିଙ୍କ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ

• ଆଧାରର ୱେବସାଇଟ୍ ଡବ୍ଲୁଡବ୍ଲୁଡବ୍ଲୁ ଡଟ୍ ଜିଓଭି ଡଟ୍ ଇନକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।

• ପେଜର ନିମ୍ନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ଆଧାର ସର୍ଭିସେସକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ସେଠାରେ ଶେଷରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଥିବା ଚେକ୍ ଆଧାର ଆଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିଙ୍କିଂ ଷ୍ଟାଟସ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

• ଏହାପରେ ଯେଉଁ ପେଜ ସେଠାରେ ଖୋଲିବ ସେଠାରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ସିକ୍ୟୁରିଟି କୋଡ ଯାହାକି କ୍ୟାପଚା ହୋଇଥିବ ତାକୁ ସେଠାରେ ପୁରଣ କରି ଆସିଥିବା ଓଟିପି ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

• ସବମିଟ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଜିଷ୍ଟର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଉପରେ ଏକ ଓଟିପି କୋଡ ଆସିବ । ଏହି କୋଡକୁ ସେଠାରେ ଏଂଟର କରିବା ସହ ତାକୁ ଲଗଇନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

• ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ପେଜ ଓପନ ଖୋଲିଯିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ସଂପର୍କରେ ଜାଣିପାରିବେ । ମୋବାଇଲ ଜରିଆରେ କିପରି ଜାଣିବେ

• ନିଜ ମୋବାଇଲରୁ ଷ୍ଟାର ୯୯ ଷ୍ଟାର ୯୯ ଷ୍ଟାର ୧ ହ୍ୟାସ୍ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ ।

• ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ନିଜର ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ କନଫର୍ମ କରନ୍ତୁ କି ଆଧାର ନମ୍ବର ସଠିକ୍ ଦେଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ।

• କନଫର୍ମ କରିବା କ୍ଷଣି ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ କି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଂଟ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଂଟକୁ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କିପରି କରିବେ ଲିଙ୍କ 

ଅନଲାଇନ୍ ଜରିଆରେ

• ବ୍ୟାଙ୍କର ଇଂଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସର୍ଭିସରେ ଲଗଇନ୍ କରି ଅପଡେଟ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ ଡିଟେଲ୍ସ ବିକଳ୍ପ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

• ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରିବା କ୍ଷଣି ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପେଜ ଖୋଲି ଥାଏ

• ସେଠାରେ ନିଜର ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଲେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ତାକୁ ସବମିଟ୍ କରନ୍ତୁ

• ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରର ଶେଷ ଦୁଇଟି ନମ୍ବର ଏଠାରେ ଡିସପ୍ଲେ ହେବ ଆଧାର ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରାଯାଇଛି, ଏହି ବାବଦରେ ଆପଣଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟର୍ସ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରେ ମେସେଜ୍ ଆସିଯବ ।

ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ

• ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଏସବିଆଇରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇଛି, ତେବେ ଏସଏମଏସ୍ ଜରିଆରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ ।

• ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ୫୬୭୬୭୬ରେ ଏସଏମଏସ୍ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ

• ଏସଏମଏସ ପଠାଇବାର ଶୈଳୀ କିଛି ଏଭଳି ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ- ୟୁଆଇଡି ସ୍ପେସ୍ ଆଧାର ନମ୍ବର ସ୍ପେସ୍ ଖାତା ନମ୍ବର

• ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଲିଙ୍କ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚିତ କରିଦେବସେହିପରି ଯଦି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କର କଷ୍ଟମର କେୟାର ହେଲ୍ପନାଇଲ୍ ସହ କଥା ହୋଇପାଇବେ ।

ଏଟିଏମ୍

• ଏହି ସୁବିଧା ଆପଣଙ୍କୁ ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ମିଳିବ

• ନିଜ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ସ୍ୱିପ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପିନ୍ ନମ୍ବର ଦେବା ସହ ସେଠାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ‘ସର୍ଭିସ-ରେଜିଷ୍ଟେସନ’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

• ଏହାପରେ ଆଧାର ରେଜିଷ୍ଟେସନ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

• ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଂଟଟି କେଉଁ ବର୍ଗର ଅଟେ, ସେଠାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା କୋଠରୀକୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

• ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେବାକୁ କୁହାଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ସେଠାରେ ନିଜ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ଜରିଆରେ

• ବ୍ୟାଙ୍କର କୌଣସି ବି ବ୍ରାଂଚକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସାଥୀରେ ନିଜର ଆଧାର କାର୍ଡର ଫଟୋ କପି ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ

• ଏକ ଆପ୍ଲିକେସନ ଲେଖି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିସହିତ ଆଧାରର ଏକ କପି ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ସଂଯୋଗ କରି ଦିଅନ୍ତୁ

• ଏହାପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ କିଛି ଜରୁରୀ ଯାଂଚ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାତା ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରିଦେବେ

• ଏବଂ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଯିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏସଏମଏସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚିତ କରିଦେବ