ଏଣିକି ଏଟିଏମ କାର୍ଡ କରିବ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ! ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ ରହିଛି କି ପ୍ରକାର ସୁବିଧା

2

ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରେ ଥିବା ଏଟିଏମ କାର୍ଡରେ ଏଭଳି ଏକ ନୂଆ ଫିଚର ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଛି ଯାହା ସଂପର୍କରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋଧହୁଏ ବେଶି କିଛି ଜଣା ନଥିବ । ଆଉ ଏସଂପର୍କରେ ଆମେ ନିମ୍ନରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ । ତେବେ ପଢନ୍ତୁ ପୂରା ଏହି ରିପୋର୍ଟ . . .

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ତଥା ଏସବିଆଇ ନିଜ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଠକାମୀ କବଳରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେଣୁ ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଥାଏ ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ମୋବାଇଲ ଜରିଆରେ ନିଜର ଏଟିଏମ କାର୍ଡକୁ ଅନ-ଅଫ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ଫୋନରେ ଏସବିଆଇ କ୍ୱିକ୍ ଆପଟିକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପଂଜିକୃତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରେ ହିଁ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ହେବ । ଏବଂ ଡାଉନଲୋଡ କରିସାରିବା ପରେ ଏଥିରେ ପଂଜିକରଣ କରିବାକୁ ହେବ । ଏଥିସହିତ ଏଥିରେ ଯେଉଁ ନମ୍ବରରେ ଆପଣ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କରୁଥିବେ ସେହି ନମ୍ବରଟିକୁ ଦେବାକୁ ହେବ ।

ଏସବିଆଇ କ୍ୱିକରୁ ସବୁ ସମସ୍ୟାର ହେବ ସମାଧାନ

ଏହି ଆପଟିର ନାଁ ଏସବିଆଇ ରଖିଛି କ୍ୱିକ୍ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ଆପଟିକୁ ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଏବଂ ଆଇଓଏସ ଭର୍ସନରେ ଲଂଚ କରିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କୌଣସି ବି ଗ୍ରାହକ ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ନିଜର କାର୍ଡକୁ କଂଟ୍ରୋଲ କରିପାରିବେ । ସେହିପରି ଏହି ଆପ ସହାୟତାରେ ଏଟିଏମ ପିନକୁ ବି ଜେନରେଟ କରିପାରିବେ ।

କିପରି କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ

ଏହି ଆପଟିକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ହେଲେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଆପ ଫିଚରକୁ ଯାଇ ଯେଉଁ ନମ୍ବରରେ ଆପଣ ଆପଟିକୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିଥିବେ, ତାକୁ ଏଠାରେ ଏଂଟର କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ହୋଇଯିବ ।

ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ମିଳିବ ସୂଚନା

ଯଦି ଆପଣ ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ନିଜର କାର୍ଡକୁ ବ୍ଲକ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ BLOCK– space– ଡେବିଟ କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ ଡିଜିଟ ଲେଖ. ତାକୁ ୫୬୭୬୭୬ ନମ୍ବରରେ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ । ସେହିପରି ଏଟିଏମ କାର୍ଡରୁ ହେଉଥିବା ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନକୁ ବି ଆପଣ ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ହିଁ ଅନ-ଅଫ କରିପାରିବେ । ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ ଏଟିଏମ, ସ୍ୱାଇପ ଅଫ ସେଲ, ଇ-କମର୍ସ ଏବଂ ଉଭୟ ଜାତୀୟ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟଙ୍କା କାରବାରକୁ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକରେ ହିଁ ବନ୍ଦ ଏବଂ ଚାଲୁ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏସଏମଏସ କରି ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଉଠାପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣ ମେସେଜରୁ ଏହି ସୁବିଧାକୁ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ SMS ୦୯୨୨୩୫୮୮୮୮୮ରେ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ମେସେଜ ପଠାଇବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆମେ ନିମ୍ନରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ ।

ଏଟିଏମ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONATM– space–  କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFATM– space– କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ପିଓଏସ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONPOS– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFPOS– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ଇ-କମର୍ସ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONECOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFECOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ଇଂଟରନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONINTL– space–  କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFINTL– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ଡେମୋଷ୍ଟିକ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ସୁଇଚ୍ ଅନ ପାଇଁ- SWONDOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ସୁଇଚ୍ ଅଫ ପାଇଁ- SWOFFDOM– space–କାର୍ଡର ଶେଷ ୪ଟି ନମ୍ବର

ରହିବ ନାହିଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଫାଇନାନ୍ସ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ

ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି କି, ଏହି ଆପ ଜରିଆରେ କୌଣସି ବି ଖାତାଧାରକ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କର ସେବାଗୁଡିକ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିବ । ଯାହାକୁ ଗ୍ରାହକ ଏଟଏମକୁ ଯାଇ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଆପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ୟୁଜର ନେମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରେଜିଷ୍ଟର୍ଡ ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ।

Comments are closed.