ଜିଏସଟି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ ଅଧିକାରୀ

3

ଜିଏସଟି ଆଇନରେ ଥିବା ଆଂଟି ପ୍ରଫିଟିୟରିଂ ବା ମୁନାଫା ନିରୋଧୀ ଆଇନକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ବଡ଼ ସହରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛୋଟ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଆଡେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ବଜାରରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ତଦାରଖ କରୁଛନ୍ତି । କେଉଁଠାରେ କେଉଁ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ରହୁଛି ତାହା ନିଜେ ଅବଗତ ହେବା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ତାହାର ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପଠାଉଛନ୍ତି ।

ଜିଏସଟିର ଲାଭ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗମାନ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁଛି । ଆଂଟି ପ୍ରଫିଟିୟରିଂ ବା ମୁନାଫା ନିରୋଧୀ ନିୟମ ପାଳନ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇବା ଲାଗି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଯଦି କେଉଁଠାରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଅଧିକ ରହିଛି ତାହାର ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କାର୍ମିକ ଓ ତାଲିମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖରେ ଏ ନେଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ହୋଟେଲ ଏବଂ ଦୋକାନୀମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜିଏସଟିର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହାର ତଦାରଖ କରିବା ଲାଗି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି । ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ କମ୍ପାନି ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରେତା ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ପାଇଁ କେତେକ ଫନ୍ଦିଫିକର କରୁଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖାଉଟି ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବାଧିକ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ (ଏମ୍ଆର୍ପି) ନେଇ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏମଆରପି ବୃଦ୍ଧି କରିଲେ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ଖବରକାଗଜରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ମୂଲ୍ୟ କମିଲେ ଯଦିଓ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ତଥାପି ଉଭୟ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ପୁରୁଣା ଏମଆରପି ସହିତ ସଂଶୋଧିତ ଏମଆରପି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଲେଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଲେ ଜରିମାନା ସହିତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।

Comments are closed.