କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି: ଏଣିକି ସମସ୍ତ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଦିଆଯିବ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ, ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖବର

332

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହି ମାମଲାରେ ସଂଚାର ମନ୍ତ୍ରୀ ତରଫରୁ ଏକ ବ୍ଲୁପ୍ରିଂଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ମଂଜୁରୀ ପାଇଁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାକି ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କଠାରୁ ବି ରାୟ ନିଆଯାଇଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାଢେ ୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଦୁର୍ଘଟଣା କାରଣରୁ ଘଟୁଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା କାରଣରୁ ହିଁ ହେଉଛି । ତେବେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଅଧିକାଂଶ ମାମଲା ବୀମା ପରିସରର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ବାକି ୩ ଲକ୍ଷ ମାମଲାରେ ମୃତକ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ବି ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିନଥାଏ ।

ରେଳ ଏବଂ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମିଳିଥାଏ କ୍ଷତିପୂରଣ

ସରକାର ଏବେ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁର ସମସ୍ତ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏହି ପରିସରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବେ । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଉଭୟ ରେଳ ଏବଂ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସହାୟତା ରାଶି ଦେବାର ନିୟମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଏଭଳି କୌଣସି ନିୟମ କରାଯାଇନାହିଁ । ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିନଥାଏ । ଏବଂ ଯଦି ବି ମିଳେ ତେବେ କେତେ ଦିଆଯିବ ତାର କୌଣସି ଠିକ୍ ଠିକଣା ନଥାଏ ।

ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ କାରଣରୁ ହୋଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ନିୟମ ନିର୍ଧାରଣ ହୋଇନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଅତି କମରେ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ । ଏଥିସହିତ ହିଁ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ।

Comments are closed.