କଂପାନୀ ବିକିଲେ ଅମ୍ବାନୀ । ୧୯ ହଜାର କୋଟିରେ କିଣିଲେ ଅଦାନୀ । ଋଣରେ ବୁଡିଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜୀକୁ କଲେ ଅଧିଗ୍ରହଣ

6

ଗୋଟିଏ ପଟେ ବଡ ଭାଇ ବିଶ୍ୱର ଧନୀ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସାନ ଭାଇ ଏବେ ସାଜିଛି ଦାଣ୍ଡର ଭିକାରୀ । ଯେଉଁଠି ବଡ ଭାଇ ବିଶ୍ୱର କୋଟି କୋଟି ଜନତାଙ୍କୁ ମାଗଣା ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ବେଳେ ସାନ ଭାଇକୁ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିକିବାକୁ ପଡିଛି । ଆଜ୍ଞା ହଁ ! ଏଠାରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ କୋଟପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସଂପର୍କରେ । ବଡ ଭାଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ବେଳେ ସାନ ଭାଇ ଅନିଲଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ଦେବାଳିଆରେ ପହଂଚିଛି । କରଜରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜର ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜିକୁ ବିକିବାକୁ ପଡିଛି ।

ତେବେ ଅନିଲଙ୍କର ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ କିଣିଛି ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଆଉ ଅନିଲଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜିର ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ବିଜନେସକୁ ୧୮,୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଛି । ରିଲାଏନ୍ସ ଇନଫ୍ରଷ୍ଟ୍ରକଚର ପରିସରରେ ଆସୁଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜି ଇଲେକଟ୍ରିସିଟି ଜେନରେସନ, ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଏବେ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ମାଲିକାନାରେ ରହିବ । ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜିର ମୁମ୍ବାଇରେ ପାଖାପାଖି ୩୦ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ କି ଆଗାମୀ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ନାଁରେ ବିଲ ପରିଶୋଧ କରିବେ । ଯାହାକୁ ନିକଟରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାୱାର ସେକ୍ଟରରେ ହୋଇଥିବା ଅଧିଗ୍ରହଣକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଧିଗ୍ରହଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ମୁତାବକ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇନଫ୍ରା ଏବଂ ଅଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଗତକାଲି ଏସପିଏରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ବା ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛି । ବୈଧାନିକ ମଂଜୁରୀ ମିଳିବା ପରେ ଏହାକୁ ଔପଚାରିକ ରୂପରେ ଦେଇ ଦିଆଯିବ । ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜି ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ମୁମ୍ବାଇରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସପ୍ଲାଏ ଭଳି କାମ କରିଥାଏ । ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜିର ମାଲିକ ହେବା ପରେ ଏବେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏବେ ଅଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନର ହୋଇଯିବେ ।

ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ, ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜି କିଣିବା ପରେ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଟି ଜେନେରେସନ-ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ପରେ ଏବେ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ । ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ରିଲାଏନ୍ସ ଏନର୍ଜିର ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିକିବା ଦ୍ୱାରା ରିଲାଏନ୍ସ ଇନଫ୍ରାକୁ ମିଳିବ ପାଖାପାଖି ୧୩,୨୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏଥିସହିତ କଂପାନୀର ମାଲିକାନା ହକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହେବା ପରେ ୫୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଭାବେ ମିଳିବ ।

Comments are closed.