ଯଦି ଆପଣ ପାନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ସହିତ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ସଂଯୋଗ କରିନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡ ରଦ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଜୁଲାଇରୁ ଆପଣ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ ଭରି ପାରିବେ ନାହିଁ । କାରଣ ପାନ୍ କାର୍ଡ ରଦ୍ଦ କରିବାର ଅଧିକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସିବିଡିଟିଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ତେବେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସିବିଡିଟିର ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ଏନେଇ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସିବିଡିଟି ଚାହୁଁଛି କି ପାନ୍ ସହ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସମୟସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଯାଉ ଏବଂ ଉକ୍ତ ସମୟସୀମା ଶେଷ ପରେ ଯଦି କେହି ଲିଙ୍କ୍ ନ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ କରିଦିଆଯିବ । ଆଉ ଥରେ ଯଦି ପାନ୍ କାର୍ଡ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ କରିଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଅର୍ଥନୈତିକ କାରବାର ଉପରେ ପଡିବ ।

ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ନୁଆ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରି ୧ ଜୁଲାଇରୁ କରଦାତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ସ୍ଥାୟୀ ଖାତା ସଂଖ୍ୟା ବା ପାନ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି । ଆୟକର ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ଏବଂ ଅଧିସୂଚିତ କରିବାକୁ ଯାଇ ସରକାର ପାନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ କିମ୍ବା ନାମାଙ୍କନ ଆଇଡି ଦେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଠାରେ ଆମେ କହିରଖୁଛୁ କି ଏହି ଖବର ମୁତାବକ ଲୋକଙ୍କୁ ଯଦିଓ କିଛି ପରିମାଣରେ ଆସ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ପାନକୁ ଆଧାର ସହ ଲିଙ୍କ ହେବା ନେଇ ନିଷ୍ପତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ ।

ସୌଜନ୍ୟ: ସ୍ପେଶାଲ୍ କଭରେଜ୍ ନ୍ୟୁଜ୍

ଏହା ସହ ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ-ଏହା ସହ ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ-ମୋବାଇଲ ପାଇଁ ଯାଇପାରନ୍ତି ଜେଲ୍ ! ଏଣିକି ଫୋନର ଆଇଏମଇଆଇ ନମ୍ବରର ଅପବ୍ୟବହାର ହେବ ଏକ ବଡ ଅପରାଧ