ରକ୍ଷାବନ୍ଧନରେ ଭଉଣୀ ନିଜ ଭାଇ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଥାଏ ଏବଂ ଭାଇ ସବୁବେଳେ ଭଉଣୀର ପ୍ରତିଟି ବିପଦଆପଦରେ ଢାଲ ଭଳି ଠିଆହେବାକୁ କଥା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ହେଲେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଜଣେ ଭଉଣୀର କାହାଣୀ କହିବୁ , ଯିଏ କେବେ ହେଲେ ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ୧୯ ବର୍ଷର ଲମ୍ବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ନିଜର ହଜିଯାଇଥିବା ଭାଇକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିଥିଲେ ।

କାହାଣୀ ହେଉଛି ପାଟଣାରେ ରହୁଥିବା ସୂଜାତାଙ୍କର । ଯିଏକି ୧୯ ବର୍ଷ ତଳେ ଏକ ମେଳାରେ ନିଜ ସାନ ଭାଇଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସୁଜାତାଙ୍କ ଭାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମେଳା ବୁଲିଯାଇଥିବା ବେଳେ ହଜିଯାଇଥିଲା । ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ପୁଲିସ ସହିତ ଘରଲୋକେ ବି ବହୁତ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କିଛି ଲାଭ ମିଳିନଥିଲା । ତେବେ ଘର ଲୋକେ ବି ପୁଅର ମିଳିବା ନେଇ ଆଶା ହରାଇଦେଇଥିଲେ । କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ପୁଲିସ ମୃତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଦେଇଥିଲା । ହେଲେ ସୂଜାତା ଭଉଣୀ କିନ୍ତୁ ଭାଇର ମୃତ୍ୟୁ ଖବରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା କି ତାଙ୍କ ଭାଇର କିଛି ବି ହୋଇନି ହେଲେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି ଏବଂ ଦିନେ ନା ଦିନେ ସେ ତାକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିବେ । ଆଉ ସୂଜାତାଙ୍କ ଏହି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ତାଙ୍କ ଭାଇକୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲା ।

ସୂଜାତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା କି ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଭାଇର ମୃତ୍ୟୁ କଥା କହିଥିଲେ ହେଲେ ସେ କିନ୍ତୁ କାହା କଥାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିନଥିଲେ । ଆଉ ନିଜେ ହିଁ ଭାଇକୁ ଖୋଜିବାକୁ ବାହାରି ପଡିଥିଲେ । ତେବେ ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି ପରେ ଶେଷରେ ସୂଜାତା ଭାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ସୁରାଟରେ ଏକ ହୋଟେଲରେ କାମ କରୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ପାଇଥିଲେ । ଦୀର୍ଘ ୧୯ ବର୍ଷ ପରେ ଭାଇକୁ ପାଖରେ ପାଇ ସତରେ ସୂଜାତାଙ୍କ ସୁଖୀର ସୀମା ନଥିଲା । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାକ୍ଷୀପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ସେ ଭାଇର ଶୁଭ କାମନା କରି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ।