ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କର ଏହି ଗୋଟିଏ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ! ଯାହାକି ୨୦୧୯ ପାଇଁ ହୋଇପାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ନିର୍ବାଚନୀ ରିସ୍କ

13

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ଆକଳନ ମୁତାବକ, ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ୨୪ଟି ସେକ୍ଟରରେ ପାଖାପାଖି ୧୧୦ ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୧ କୋଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇପାରେ । ଯେବେକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ୧୦.୫ କୋଟି କର୍ମଚାରୀ ହିଁ ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରର ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୦୧୯ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ନିର୍ବାଚନୀ ରିସ୍କ ଭାବେ ଠିଆ ହୋଇପାରେ । ଏଥିସହିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି କି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ (ବର୍ଷକୁ ଏକ କୋଟି ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା) କଣ ପୁରଣ କରିପାରିବେ । ଏହା ଏକ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଯେଉଁଠି ମୋଦିଙ୍କର ସବୁ ରେକର୍ଡ ଆଉ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ଏକପ୍ରକାରେ ଫେଲ ମାରିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ମୋଦି ଏବେ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ମୁତାବକ, ୨୦୨୭ ବେଳକୁ ଭାରତ ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶ୍ରମଶକ୍ତି ରହିବ ଏବଂ ଶ୍ରମର ଏହି ଶକ୍ତି ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରୀ ମଜଭୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ କରିବ । କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ୱାର୍କଫୋର୍ସ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାରେ ଅସଫଳ ରହିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ନିଯୁକ୍ତି ତଥା ଦକ୍ଷତା ସହ ଜଡିତ ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ଅଦଳବଦଳ ଅବସରରେ ମୋଦି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜୀବ ପ୍ରତାପ ରୁଡ୍ଡିଙ୍କଠାରୁ ନେଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଯିଏକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କର ମହାତ୍ୱାକାଙକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ତଥା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍କିମକୁ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ଲାଗୁ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋଦିଙ୍କର ରହିଛି ପ୍ରଗାଢ ବିଶ୍ୱାସ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୋଦି ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ବଣ୍ଡାରୁ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟଙ୍କଠାରୁ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଗଙ୍ଗୱାରଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗଙ୍ଗୱାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ।

ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ନିରଂଜନ ମୁଖୋପଧ୍ୟାୟଙ୍କ ମତରେ, ଯେତେବେଳେ ରୋଜଗାରର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠେ, ତେବେ ଏକ୍ଷେତ୍ର ମୋଦି ସରକାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେଲ୍ ମାରିଛନ୍ତି । ନିରଂଜନ କୁହନ୍ତି ଯେ, କ୍ୟାବିନେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହି କଥାକୁ ସୂଚିତ କରୁଛି କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ରୋଜଗାର ବା ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଭଳି ବଡ ସମସ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସଙ୍କେତ ପାଇସାରିଲେଣି ।

ଭାରତରେ ଦକ୍ଷତା ଶ୍ରମିକ (ସ୍କିଲ୍ଡ ଲେବର)ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ସତ ହେଲେ ଏହି ଲେବରଫୋର୍ସର ସପ୍ଲାଏ ଏକ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଟେ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ଆକଳନ ମୁତାବକ, ୨୦୨୨ ଭିତରେ ଦେଶର ଆର୍ଥିକଅବସ୍ଥାର ୨୪ଟି ସେକ୍ଟରରେ ପାଖାପାଖି ୧୧୦ ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୧ କୋଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିପାରେ । ଯେବେକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ୧୦.୫ କୋଟି କର୍ମଚାରୀ ହିଁ ଏହିସବୁ କ୍ଷେତ୍ରର ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ୱାର୍କଫୋର୍ସର ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ହିଁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ କାମ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟବିବେଚିତ କରିବାକୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତମାନର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତାକୁ ବଢାଇବା ଏକ ବହୁତ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଂଜ । ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତମୂଳକ କାମ ଅଟେ । ଆପଣଙ୍କ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ କି, ଆମ ଦେଶର ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କୁଶଳ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କର ଅଭାବୀ । ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେକି, ଭାରତର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପାଖାପାଖି ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅଟନ୍ତି କର୍ମନିୟୋଜିତ, ହେଲେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଔପଚାରିକ ରୂପରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କୌଶଳତା ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହିଁ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ ଯେବେକି ବ୍ରିଟେନର ୬୮ ପ୍ରତିଶତ, ଜର୍ମାନୀର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ, ଆମେରିକାର ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଜାପାନର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ୱର୍କଫୋର୍ସ ସ୍କିଲ୍ଡ ରହିଛି ।

Comments are closed.