କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ନିକଟରେ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଣ୍ଟାଲ୍ ହେଲଥ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ନୁରୋ ସାଇନ୍ସେସ୍ (ନିମହାନ୍ସ୍) ଦେଶରେ ବନ୍ଦୀଥିବା ମାନସିକ ଅସୁସ୍ଥ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରି ଜଣାଇଛି ଯେ, ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏ ଭଳି ବନ୍ଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଖୁବ୍ ଅଧିକ ।
ଯଥାକ୍ରମେ ୩୮୩ ଏବଂ ୩୦୫ ଏଭଳି ବନ୍ଦୀ ଥାଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ କେରଳ ତାଲିକାର ଶ୍ରେଷ୍ଠରେ ରହିଛନ୍ତି । ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୪୪ ଏବଂ ୧୩୩ ଜଣ ମାନସିକ ଅସୁସ୍ଥ ବନ୍ଦୀ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ତାଲିକା ୨୦୧୬ ବର୍ଷ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଜେଲ୍ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଅବହେଳା ଏବଂ ଜେଲରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଜେଲରେ ମାନସିକ ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ସାଜିଛି । ଇନସପେକ୍ଟର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ପ୍ରିଜନ୍ ଆକୁଳ ନରସିଂହ କହନ୍ତି, ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଡାଇରେକ୍ଟର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ପ୍ରିଜନ୍ସ୍ ବିନୟ କୁମାର ସିଂହଙ୍କ ଏହାର କାରଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ମଦ୍ୟ, ନିଶା ଔଷଧ ଏବଂ ଧୂମପାନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳୁ ସେ ଏସବୁ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଜିଲ୍ଲା କାରାଗାରରେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଗଞ୍ଜାଇ, ମଦ, ସିଗାରେଟ୍, ବିଡ଼ି ଆଦିକୁ ଜେଲ୍ ମଧ୍ୟରେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ପରେ ଜେଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଶୁଧୁରିଛି । ଯୋଗ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ନରସିଂହ କହନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ନରସିଂହ କହନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ତୁଳନାରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଲୋକ ବଳ ଅଧିକ । ପ୍ରତି ଆଠଜଣ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ସକାଶ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ଥର ଅପରାଧ କରିଥିବା ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ନିଃସଙ୍ଗତାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀ ଏବଂ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ କାଉନସେଲିଙ୍ଗ୍ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛୁ । ପ୍ରଖ୍ୟାତ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନେ ନିୟମିତ ତେଲେଙ୍ଗାନା କାରାଗାରଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଇ ଏଭଳି ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି। ଏରାଡାସ୍ଥିତ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଣ୍ଟାଲ୍ ହେଲଥକୁ କେତେକ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଗତବର୍ଷ ୧୩୩ ଜଣ ବନ୍ଦୀଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।