ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା! ହେଲେ ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ଦେବେ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଉପହାର

0

୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦି ସରକାର ନିର୍ବାଚନୀ ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ କି ଦେଶକୁ ଯଦି ସମସ୍ତ କଳାଧନ ଫେରି ଆସେ, ତେବେ ଗରିବଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆସିଯିବ । ଏପରିକି ଦେଶକୁ କଳାଧନ ଆଣିବା ପାଇଁ ନୋଟବନ୍ଦୀର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ମୋଦି । ଏହାପରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମାଗିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତରେ ସିନା ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଲା । କିନ୍ତୁ ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର ସିଙ୍ଗାପୁରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ୨୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର ବୋନସ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ।

ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ଦରମା ୨୮.୦୦୧ ସିଙ୍ଗାପୁର ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଏହାଠରୁ କମ ଦରମା ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର । ଏପରିକି ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ଦରମା ୧,୦୦,୦୦୦ ସିଙ୍ଗାପୁର ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ସେମାନଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେବା ପଛରେ ଏକ ବଡ କାରଣ ରହିଛି ।

ସିଙ୍ଗାପୁର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୭ ବଜେଟରେ ମୋଟ ୯.୬୧ ବିଲିୟନ ସିଙ୍ଗାପୁର ଡଲାର ଟଙ୍କା ସରପ୍ଲସ ହୋଇଛି ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ବୋନସ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଯେତିକି ସରପ୍ଲସ ହୋଇଛି ସେ ସବୁ ଅର୍ଥକୁ ବୋନସରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ ନାହିଁ । ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନତି ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୫ ବିଲିୟନ ସିଙ୍ଗାପୁର ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ସଂସଦରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହ୍ୟାଙ୍ଗ ସୁଈ କିଟ ବଜେଟ ଭାଷଣ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବୋନସ ପ୍ୟାକେଜ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସିଙ୍ଗାପୁରବାସୀଙ୍କୁ ଉପହାର । ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଉପହାର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର ।

Comments are closed.