SIM Swap Attack : ଏକ କଲ୍ ଆସିବ, ଫେସବୁକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଂଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଯିବ ହ୍ୟାକ୍

5

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସିମ୍ ସ୍ୱାପ୍ ଆଟାକ୍ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଆକାଉଂଟ ମାତ୍ର ଏକ ମିନିଟରେ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଯିବ । ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଆପ୍ କିମ୍ବା ଏକ୍ସପର୍ଟ ଡିଭାଇସ୍ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ବଗ୍ ଆସିଯାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖୁବ୍ ସହଜରେ ହ୍ୟାକର ଆକାଉଂଟ ହ୍ୟାକ୍ କରିପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଉପାୟ ଅଛି, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଜଣାନଥାଏ ।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଏପରି ସିମ୍ କାର୍ଡ଼ରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରେ ଯାହା ତାହା ପାଖରେ ଥାଏ, ତାକୁ ସିମ୍ ସ୍ୱାପ୍ କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବରକୁ ସିମ କାର୍ଡ଼ରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଙ୍କ ଫୋନ କଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମେସଞ୍ଜରକୁ ଆକ୍ସେସ୍ କରିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହ୍ୟାକର ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଆକାଉଂଟ ତଥ୍ୟ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଉାଂଟ ତଥ୍ୟ ହସ୍ତଗତ କରପାରିବ ।

ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କିଛି ସାଧାରଣ ସୂଚନା ନେଇ ସିମ୍ ସ୍ୱାପ୍ ହୋଇପାରିବ । ଏଥିରେ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର, ଘର ଠିକଣା ଓ କିଛି ଜରୁରୀ କାଗଜ ସାମିଲ ରହିଛି । ତେବେ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ ରିଟେଲ ସପକୁ ନିଜର ଜରିଆ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏପରି ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଯେପରି ତାଙ୍କର ନମ୍ବର ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି କିମ୍ବା ହଜିଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ସିମରେ ତାଙ୍କର ପୁରଣା ସିମକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଇବାର ଅଛି ।

ସିମ୍ ସ୍ୱାପ୍ ପ୍ରଭାବରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସିମ୍ କାର୍ଡ଼ରେ ପିନ୍ କିମ୍ବା ପାସକୋର୍ଡ଼ ସେଟ୍ କରନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଠିକଣା ଜାଣିବା କଷ୍ଟକର ହେବ । ଅନ୍ୟପଟେ ଆପଣ ସରଳ ପାସୱର୍ଡ଼ ବ୍ୟବହାର କଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ହ୍ୟାକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ହ୍ୟାକର୍ସ ୟୁଜରଙ୍କୁ କଲ୍ କରି ସିମରେ ଲେଖାଥିବାର ୨୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ମାଗନ୍ତି । ଏହି ନମ୍ବର ସିମ୍ ପଛରେ ଲେଖାହୋଇଥାଏ । ଆଉ ନମ୍ବର ପାଇଲା ମାତ୍ରେ ହ୍ୟାର୍କସ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଡ଼୍ ସିମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦିଅନ୍ତି । ପ୍ରାୟତଃ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ସିମ୍ ସ୍ୱାପ୍ ମାମଲାରେ ଶିକାର ହେବା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ସହଜରେ ଶିକାର ବନାନ୍ତି ହ୍ୟାକର୍ସ ।

Comments are closed.