ବିନା ଲାଇଟରେ କିଭଳି ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ସଫଳ କରିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ! କ’ଣ ରହିଥିଲା ଏହା ପଛର ଟେକନିକ୍ ? 

89

ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି ସେନାର ଯବାନ ରାତି ଅଧରେ କିଭଳି ଭାବେ ଶତ୍ରୁଦେଶରେ ପଶି ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ସଫଳ କରନ୍ତି? ଯଦି ଜାଣିନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ  କହିରଖୁଛୁ ରାତିରେ ସେନାର ଯବାନ ନାଇଟ୍ ଭିଜନ୍ ଗଗଲ୍ସ ପିନ୍ଧି ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଓହ୍ଲାନ୍ତି । ଯାହା ତାଙ୍କୁ ରାତିର ଅନ୍ଧକାରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହି ନାଇଟ୍ ଭିଜନ୍ ଗଗଲ୍ସ କେଉଁ ଟେକନିକରେ କାମ କରିଥାଏ ।

ଏହି ଚଷମାର ଆଲୋକ ଫୋଟୋନରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଫୋଟୋନ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ୍ ଲେନ୍ସରୁ ପ୍ରବେଶ କରେ ସେତେବେଳେ ଫୋଟୋକେଥୋଡ୍ ଅର୍ଥାତ ଲାଇଟ୍ ସେନ୍ସେଟିଭ୍ ସର୍ଫେସର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଏ । ଚଷମାରେ ଲାଗିଥିବା ଛୋଟ ସୋଲାର୍ ପାନେଲ୍ ଏହାକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନରେ କନଭର୍ଟ କରିଦିଏ । ଏହି ପ୍ୟାନେଲ୍ ଏହି କାମ ରହିଥାଏ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନ ସହ ମିଶିବା ପରେ ଏହା ଫଟୋ ମଲ୍ଟିପ୍ଲାଏରରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଫଟୋଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସେଲ୍ ଭଳି ହୋଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନ୍ ଫଟୋ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେୟାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ସେତେବେଳେ ସେଠାରେ କିଛି ଜିନିଷ ଛାଡି ହୋଇଯାଏ ।  ଯେଉଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନ୍ ଛାଡିଯାଏ ତାହା ଫାସ୍ଫର ସ୍କ୍ରିନକୁ ଗରମ କରିଥାଏ । ଏହା ପୁରୁଣା ଟେଲିଭିଜନରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଏକ ଟେକନିକ୍ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନ୍ ଫାସ୍ଫର ସ୍କ୍ରିନକୁ ଗରମ କରୁଥିବା ସମୟରେ କିଛି କମ୍ ଫ୍ଲାସ୍ ଲାଇଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ । ଯେତେ ଯେତେ ଅଧିକ ଫଟୋନ୍ ଲେନ୍ସ ଚଷମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ସ୍କ୍ରିନ୍ ବାସ୍ତବିକ ଚିତ୍ରରୁ ଅଧିକ ଉଜ୍ଜଳ ଦେଖାଯିବ ।

Comments are closed.